Субота, 20.04.2024, 10:17Вітаю Вас Гість




 

Каталог статей

Головна » Статті » Легенди України » Історії

Оболонь та Змій Горинич
Оболонь — історична місцевість, промислова зона, житловий масив міста Києва. Розташована між Дніпром, Московським проспектом, вулицями Вербовою і Дегтяренка. Назва — від давньо-слов`янського слова «оболонь» («болонь», «болоньє») — низьке узбережжя ріки, прирічні луки, які заливаються весняним паводком. Згадується з часів Київської Русі. Забудову здійснено на намивному ґрунті: з 1970 — промзони, з 1973 — житлового масиву (його центральна магістраль — проспект Оболонський). Існує також вулиця Оболонська на Подолі.



А яке відношення змій Горинич має до Оболоні?
Справа в тому, що сотні билин і літописів оповідають про те, що Київ страждав від лиходія Змія Горинича, який налітав на місто, бешкетував, а головне - крав стольних дівчат.

Його печерна резиденція розташовувалася в якихось Сорочинських горах. А окуповані території, тобто вотчина, тягнулася по рівнинах до самої Пучай-ріки. Що таке Сорочинські гори, ніхто донині зрозуміти не може. Зате незаперечний факт - що Пучай-рікою билини іменують Почайну. Вона текла з Оболоні на Поділ. У спадок від стародавньої річки сучасна Оболонь отримала ланцюжок озер, які називаються сьогодні озера Опечень.

В одних билинах затверджується, що Добриня Микитич якось раз набрався хоробрості і відправився на Пучай-річку шукати Змія. Інші джерела кажуть, що нікого він не шукав, а просто випив зайвого на княжому бенкеті, осідлав коня і поїхав сп'яну до Почайни - купатися. А діставшись до річки, багатир пірнає, довго пливе і виходить вже на іншому березі, тобто на Оболоні. Враховуючи силу богатирську і тривалість запливу, вийти він міг хоч у сьогоднішньої райадміністрації, хоч біля метро, а швидше за все - виринув Добриня там, де тепер перетинаються сучасні вулиці Добринінський і Богатирська. Ну не дарма ж вони так названі?

Виходить, значить, багатир на берег і раптом з громом і блискавкою налітає на нього Змій Горинич. Добриня б'ється, як лев, Дракон гарчить, полум'я вивергається ... А потім, якщо говорити билинним мовою, «Добринюшка ... шибане по Змію та й в проклятого - і відшибі у Змія дванадцять та всіх хоботів ».



В результаті цієї битви Змій, що характерно, вижив. І ослаблений, покалічений, «без хоботів» уклав з богатирем джентльменський договір, присягнувшись більше київських дівок не красти. Але слово він порушив. Причому по-хамськи: схопив не яку-небудь селянку, а княжу дочку, яка прогулювалася мирно по київських вулицях. Добриня розсердився і убив Горинича, а заодно повитоптував всіх його дитинчат на пологому березі Пучай-ріки. Тим самим звільнивши назавжди і Оболонь, і весь Київ від зміїної присутності. Така ось історія.

Нічого не скажеш: вже пощастило Оболоні, так пощастило. Багато районів і навіть міста змушені вигадувати, висмоктувати з пальця легенди, щоб якось виділитися на загальному тлі, а тут на тобі - власний Дракон. Бери і користуйся.

Цікаво, а що оболонське начальство - чуло чи про Горинича? У прес-службі районної адміністрації питання такого не здивувалися. Звичайно, чули, знають про його оболонських витівки. Тільки на відміну від скульптора Зноби натхнення особливого не відчувають. І образ його експлуатувати не поспішають. Хіба що в тутешньому театрі під відкритим небом є одне шоу за участю величезного триголового Змія на коліщатках, та й то лялька ця створювалася як китайський Дракон - символ 2000 року, а не в якості місцевого Горинича ...

Але ж яку можна було б на Драконі індустрію розваг побудувати. Зробити його місцевою визначною пам'яткою. Розкрутити ім'я, перетворивши на такий собі районний бренд. І з'явилися б на Оболоні каруселі і фонтани у вигляді драконів, відкрилися б кафе з інтер'єрами в стилі печери Змія Горинича. Діти стали б розметати з магазинних полиць книжки і касети з мультиками про місцеве чудовисько. Туристи б повалили на Оболонь. Он в озері Лох-Несс живе дракон чи ні - не ясно, а народ все одно їде.

А якщо бентежить злобний образ Змія Горинича, то ж його запросто можна зробити добрим, слухняним і дресированим. Між іншим, у деяких билинах говориться, що в якийсь період свого життя Горинич допомагав селянам по господарству - запрягали в плуг, як волів, орали на ньому землю.

- Чому ж ви, - запитала я в прес службі, - ніяк не використовуєте Горинича?

На що відповідь була короткою: раді б, та грошей немає. Однак, я думаю, що справа зовсім не в грошах. Району прибіднятися нічого. І це кожен скаже, проїхавши по його евровідремонтованим вулицям. Вистачило ж грошей встановити на площі Сантьяго де Чилі
стелу з бронзовим оленем і якоюсь дикою птицею? Скульптура хороша, ефектна, знову ж таки - створення нашого шановного Валентина Зноби ... Але, питається, яке ці тварини до Оболоні мають відношення?

Або ось ще один тутешній персонаж - Оболончик. Це іграшковий символ району, придуманий зовсім недавно. Такий собі різнобарвний колобок, з оченятами й ніжками. Лунає дітям у вигляді м'якої іграшки. Істота безстатева, риси характеру невизначені. В історичних подіях, на відміну від Змія Горинича, участі не брав, до суду не притягувався. Словом, досьє має - стерильне. Я не думаю, що діти в захваті від Оболончика.

Ходять чутки, що районні начальники тому скинули з рахунків Горинича, що просто напросто бояться його. Раптом люди неправильно зрозуміють, побачать у ньому якийсь підозрілий натяк ... І дійсно, народ у нас схильний до образного мислення. Ось, наприклад, нового архангела з Хрещатика вже Бетменом обізвали. А тут Дракон. А раптом почнуть його головам давати різні імена. Одну, скажімо, Клінтоном назвуть, іншу - бен Ладеном. Або ще щось гірше. Де ж політкоректність?

Загалом, нещасний Змій Горинич так, схоже, і залишиться безперспективним оболонським бомжем. Хіба що який-небудь хоробрий багатій з місцевих жителів зустріне його біля озера, пожаліє і усиновить, а потім розкрутить проект «Оболонський Дракон» власними силами, без допомоги адмінресурсу. Може, що й вийде.
Категорія: Історії | Додав: MrDibr (16.06.2011) | Автор: Sheva_com_ua W
Переглядів: 4099 | Теги: горинич, Добриня, Змій, Почайна, Обольнь, київ | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
Містичні легенди [12]
Легендарні українці [6]
Артефакти [12]
Історії [39]
Пошук
Випадкова стаття
[Л]
Походження прізвища Левадний, Левадна, Левада,
[Ф]
Фесан
[Л]
Походження прізвища Ляшук та Ляшок
Наше опитування
Що вас більше цікавить на сайті?
Всього відповідей: 2792
А у цей час у світ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Мапа відвідувачів
Internet Map