Четвер, 18.04.2024, 11:19Вітаю Вас Гість




 

Каталог статей

Головна » Статті » Походження назв міст і сіл України » Полтавська

Походження назви міста Нові Санжари та Старі Санжари
Нові Санжари — селище міського типу, районний центр Полтавської обл. Засноване у пер­шій половині XVII ст. Розташоване на р. Ворскла (басейн Дніпра). Назва від тюркського «урочище, брід», турецького «знаме­но, штандарт, адміністративна одиниця». Відомо, що 1243 року на Ворсклі зимувала татарська орда. Поселення, імовірно, спочатку ви­никло в р-ні с. Решетники (колишнє Санжари, Старі Санжари) біля урочища Сан-Чар, Сан-Чарів, яке згадується в одній зі скарг, пе­реданих кримським ханом Івану Грозному, стосовно пограбуван­ня тут перекопських (татарських) купців. Зго­
дом найменування перейшло і на нове поселення, що виникло 
нижче за течією Ворскли, яке одержало назву на відміну від старішого села — Нові Санжари.

Історичні джерела засвідчують, що слово Санжари тюркського походження і в перекладі означає урочище або брід.
 Згідно з переказами, 1243 на березі річки Ворскли на зимівлю влаштовувалася орда татар саме там, де тепер розташовано селище. А оскільки урочищ і бродів тут могло бути багато, то була й підстава для назви Санжари.

 Згідно з історичними дослідженнями, заселення території, де нині розташовані Нові Санжари, почалося в глибоку давнину. 2000 року селище відзначило своє 900-річчя.

 Вважають, що Нові Санжари засновано вихідцями зі Старих Санжар.


(Нові Санжари)

 Значним поселенням Нові Санжари стали при Богдані Хмельницькому. 1672 Нові Санжари мали стратегічне значення як передовий військовий пост у битві загонів Запорізької Січі та Білгородської орди.

 У зоні бойових дій опинилися Нові Санжари і тоді, коли війська Карла ХІІ увійшли в Україну. На честь 200-річчя Полтавської битви сільська громада постановила спорудити в Нових Санжарах пам'ятник. Його було відкрито 27 червня 1909. Під час громадянської війни пам'ятник зник. У жовтня 1965 при будівництві крамниці в центрі селища новосанжарські будівельники відкопали пам'ятник. За ухвалою селищної ради його було встановлено на розі вулиць Жовтневої та Слюсарної у мальовничому сквері.

 Під час радянсько-німецької війни майже тисяча жителів селища пішла на захист рідної землі, близько 600 з них не повернулося з фронту. На їх честь в селищі споруджено пам'ятник загиблим воїнам, на центральному кладовищі є пам'ятний меморіал.


(Нові Санжари)

 Вперше Санжари згадуються в історичних джерелах 1636 р. На карті Г.Л. де Боплана (2-а чверть 17 ст.) уже показано населений пункт Санжарів Новий. Входив до Черкаського староства. У 1653 р. згадується слобідка Нові Санжари у складі Полтавського полку. У 1661-1663 рр. Нові Санжари входили до Кременчуцького полку. У зоні бойових дій опинилися Нові Санжари під час Північної війни. Навесні 1709 р. шведи захопили містечко і розмістили тут свій гарнізон. 1760 р. гетьман Лівобережної України К. Розумовський віддав Нові Санжари у спадкове і довічне володіння графу Р. Воронцову. 1764 р. Нові Санжари – сотенне містечко Новосанжарської сотні Полтавського полку віднесено до Новоросійської губернії, переведено в ранг повітового міста Новосенжаровського повіту (у 1776-1783 роках) з утворенням пікінерського полку. У 1796-1802 рр. входили до Малоросійської губернії, з 1802 р. – Полтавської губернії.

 В січні 1918 р. проголошено радянську владу. З 7.03.1923 р. Нові Санжари – центр Новосанжарського району. З липня 1925 р. Нові Санжари віднесено до категорії селищ міського типу. З лютого 1932 р. до вересня до вересня 1937 р. Нові Санжари знаходилися у складі Харківської області. 16.09.1941-23.09.1943 період німецько-фашистської окупації. Новосанжарську школу у 1953 р. закінчив поет та державний діяч Борис Олійник





(Старі Санжари)
Категорія: Полтавська | Додав: MrDibr (21.06.2011)
Переглядів: 5346 | Теги: Старі Санжари, Полтавська область, Новосанжарський район, Нові Санжари | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
Автономна Республіка Крим [2]
Вінницька [1]
Волинська [1]
Дніпропетровська [0]
Житомирська [1]
Донецька [2]
Закарпатська [1]
Запорізька [0]
Івано-Франківська [2]
Київська [14]
Кіровоградська [0]
Луганська [1]
Львівська [1]
Миколаївська [0]
Одеська [0]
Полтавська [3]
Рівненська [1]
Сумська [0]
Тернопільська [4]
Харківська [5]
Херсонська [2]
Хмельницька [4]
Черкаська [5]
Чернівецька [3]
Чернігівська [1]
Пошук
Випадкова стаття
[Історії]
Скарби Розанди Хмельницької - невістки Богдана Хме...
[Історії]
Легенда про Ведмідь-гору
[П]
Павлик, Павлік
Наше опитування
Що вас більше цікавить на сайті?
Всього відповідей: 2792
А у цей час у світ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Мапа відвідувачів
Internet Map