Четвер, 28.03.2024, 18:44Вітаю Вас Гість




 

Каталог статей

Головна » Статті » Походження назв міст і сіл України » Житомирська

Походження назви селища Брусилів (раніше Здвижень)
Брусилів — селище міського типу (від 1979), адміністративний центр 
Брусилівського району Житомирської області.
Розташований на річці Здвиж (притока Тетерева) за 29 км від залізничної 
станції Скочище.



Раніше Брусилів іменувався Вздвиженем або (Здвижень-город, Здвиженськ) від річки Здвиж. Здвиж — (Сьдвижьнь, Здвижень, Вьздвижень) права притока Тетерева. Назва від апелятива (з)движ «трясина», здвижовина «трясовина», «болото з іржавою водою».

Перша літописна згадка про річку Здвиж, місто Вздвижень (Здвижень-город, Здвиженськ) зустрічаються в «Літописі руському» під роком 1097: через це місто везли з Білгорода до Володимира Волинського осліпленого Василька Теребовльского.

Містечко згадується також у 1151 році в описі військових дій Ізяслава Мстиславовича і угорського короля Гейзи II проти Володимира Галицького. Від річки Тетерева у Вздвижень Ізяслав прийшов в один день. («Полн. собр. росс. лет.» (I, 111; II, 55)).

У 1241 році Здвижень, як і більшість південних міст Київської Русі, був дощенту зруйнований монголо-татарами. До наших днів збереглися своєрідні пам´ятки тих давніх часів — численні кургани, оборонні споруди, неподалік від міста є Батиєве урочище.

В період Великого князівства Руського Брусилов був «градом з укріпленим детинцем», а за часів феодалізму це було значне на той час місто з розвиненим ремеслом і торгівлею.

В XIV ст. Здвижень підпав під владу литовських феодалів. За часів литов­ського панування населений пункт входив до Київського Воєводства. Після Люблінської унії він підпав під владу шляхетської Польщі. Посилився гніт католицької церкви. Для захисту від нападів кримських татар у 70-х роках XVI ст. тут збудовано замок, який невдовзі вони зруйнували.



До 1540 р. Брусилів був дідичиною роду Кисілів-Брусиловських, а після смерті Тимофія Брусиловського село перейшло до його дружини Пелагеї Бутович (за чоловіком Брусиловської), дочки Михайла Бутовича.
Власниця Брусилова монахиня Пелагія Брусиловська в 1541 році пише заповідну грамоту – фундуш, за силою якої Брусилів переходить у власність Києво-Печерської лаври. Коли ж пан Яцько Бутович, хорунжий київський, силоміць одібрав Брусилів, то оставив містечко за собою лише після того, як в обмін за Брусилів дав Києво-Печерському монастиреві власний маєток Зайковщину, а король Генріх IV дав 
«законну» грамоту Бутовичу в 1574 році.



Назва Брусилів датується 1543. У 1585 році Брусилову надано магдебурзьке право. Дозволялося влаштовувати на piк чотири ярмарки та щотижня торги. Це сприяло розвитку ремесел, торгівлі тощо.
Брусилів же на початок XVII ст. був невеличким містечком з слабими церковними братствами. В 1628 році в Брусилові за державним переписом було всього 40 димів і 5 підсусідків в 14 належних до «Брусилівського ключа» селах 34 дими.

Що до походження назви Брусилів є декілька версій.
За першою версією свою мiстечко одержало вiд слова "брус", оскiльки воно завдячує своїм пiднесенням торгiвлi брусом i взагалi лiсом. 
Що до другої версії то назва походить від роду Брусилових

Категорія: Житомирська | Додав: MrDibr (06.07.2011) | Автор: Володимир Діброва
Переглядів: 5252 | Теги: Житомирська область, Брусилівський район, Брусилів | Рейтинг: 3.5/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
Автономна Республіка Крим [2]
Вінницька [1]
Волинська [1]
Дніпропетровська [0]
Житомирська [1]
Донецька [2]
Закарпатська [1]
Запорізька [0]
Івано-Франківська [2]
Київська [14]
Кіровоградська [0]
Луганська [1]
Львівська [1]
Миколаївська [0]
Одеська [0]
Полтавська [3]
Рівненська [1]
Сумська [0]
Тернопільська [4]
Харківська [5]
Херсонська [2]
Хмельницька [4]
Черкаська [5]
Чернівецька [3]
Чернігівська [1]
Пошук
Випадкова стаття
[Волинська]
Походження назви міста Луцьк
[Містичні легенди]
Легенда про українського змія - дракона
[Тернопільська]
Чортків
Наше опитування
Що вас більше цікавить на сайті?
Всього відповідей: 2790
А у цей час у світ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Мапа відвідувачів
Internet Map