Четвер, 25.04.2024, 01:57Вітаю Вас Гість




 

Каталог статей

Головна » Статті » Українські прізвища » Д

Дашинський
Прізвище Дашинський (-а) має цікаву етимологію і належить до групи метроніміческіх прізвищ, утворених від жіночих імен. Прізвища такого типу нечисленні, оскільки традиційно за основу бралося ім'я батька як родоначальника і глави сімейства. Такі прізвища зазвичай виникали, коли жінка ставала главою сім'ї у разі вдівства, важкої хвороби чоловіка або під час його відсутності вдома через довгої служби в армії (у часи рекрутських наборів чоловіки були зобов'язані відслужити в армії 25 років).

Хрестильне ім'я Дарина - простонародна форма жіночого імені Дарія, яке є жіночим аналогом чоловічого імені Дарій. Воно в перекладі з давньоперсидського означає "володар блага". Ім'я Дарій носили три царі древньої Персії.

Ім'я Дарина поширене в Польші, Україні, Росії, Східній Європі, Центральній Азії та Ірані. Воно має ряд похідних форм: Дарьюшка, Дарочка, Дарюша, Даруня,  Дашуля, Дашуня, Дашута, Дуся, Даша. Остання з них і лягла в основу прізвища Дашиньский (-а).

Покровителькою імені вважається Свята мучениця Дарія Римська. За переказами, Святий Хрисанф римлянин, походив з язичницької родини, отримав добру освіту, але, прочитавши Євангеліє, вирішив стати християнином. Батьки, бажаючи повернути його до язичництва, одружили юнака з Дарією, жриці Афіни Паллади, але Хрисанф звернув свою дружину в християнство і вони вирішили вести незаймане життя. Городяни поскаржилися владі, що Хрисанф і Дарина закликають до безшлюбності чернечого життя та багатьох вже звернули. Їх катували, а потім стратили в 283 році. Пам'ять святих мучеників Хрисанфа та Дарії Римських Православна Церква вшановує 1 квітня (за новим стилем).

Суфікс-ський, за допомогою якого утворилося прізвище Дашиський, за своїм походженням є росіянином. З плином часу він отримав широке поширення в українській, білоруській, а також західнослов'янської ономастика. Популярність цієї фамільної моделі пояснюється тим, що спочатку прізвища на-ський давалися тільки представникам знатних родів, а пізніше цей елемент став часто використовуватися з метою прикрасити, «облагородити» прізвище.



Яскравий представник роду Іґнацій Дашинский (народився 26 жовтня 1866 в Ти , помер. 31 жовтня 1936 в Сілезькій Бистра у Бельсько ) - польський політик соціалістичного прем'єр-міністра уряду Любліні в 1918 році, журналіст і співзасновник ВЗГ (польські соціал-демократична партія), то PPS , 1929 один із засновників Centrolew . У травні перевороту в 1926 році, за підтримки Пілсудського , а пізніше приєднався до опозиції. Маршал Сейму в 1928-1930.
Таємна діяльність і робота журналістських псевдонімів використання: Пік , Жегота і Ignis .

Завдяки дружині Марії Валерії Пашковській отримав герб Задора.



* В Україні близько 100 людей з призвіщем Дашинский
Категорія: Д | Додав: MrDibr (15.05.2011) | Автор: Володимир Діброва
Переглядів: 2350 | Теги: Дашинський | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
А [2]
Б [5]
В [3]
Г [4]
Д [3]
Е [0]
Є [0]
Ж [1]
З [0]
І [0]
Ї [0]
Й [0]
К [4]
Л [4]
М [3]
Н [1]
О [1]
П [6]
Р [2]
С [4]
Т [3]
У [0]
Ф [2]
Х [1]
Ц [0]
Ч [1]
Ш [0]
Щ [0]
Ю [0]
Я [4]
Про українські призвіща [1]
Пошук
Випадкова стаття
[К]
Калюжний (а)
[Історії]
Легенда про картоплю
[Л]
Походження прізвища Левадний, Левадна, Левада,
Наше опитування
Що вас більше цікавить на сайті?
Всього відповідей: 2792
А у цей час у світ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Мапа відвідувачів
Internet Map