Субота, 20.04.2024, 14:11Вітаю Вас Гість




 

Каталог статей

Головна » Статті » Українські прізвища » П

Павлик, Павлік
Прізвище Павлик відноситься до поширеного типу українських прізвищ і утворена від хрестильне ім'я Павло. Після 988 р. кожен слов'янин під час офіційної церемонії хрещення отримував від священика хрестильне ім'я. Таке іменування дозволяло вирішувати проблему ідентифікації: виділення конкретної людини з товариства. Тому саме церковні імена і стали активною базою для створення прізвищ. 

Хрестильне чоловіче ім'я Павло в перекладі з латинської означає «малий». Основою ж для прізвища послужила його простоговірна, зменшувально-пестлива форма - Павлик. Павло - ім'я одного з дванадцяти апостолів, який проповідував християнство серед язичників. 

Покровителем цього імені вважається святий Павло Неокесарійський. Відомо, що апостол Павло виступав ярим противником прихильників вчення Ісуса Христа, брав участь у переслідуваннях християн, оскверняв житла праведників, руйнував храми і спалював пергаментні сувої, в яких були описані діяння Спасителя. Але одного разу він почув голос Божий, який запитав його: «Навіщо ти мене переслідуєш?". Павло впав на коліна від страху перед Господом, і тут на нього зійшло одкровення, і він увірував в існування єдиного Бога. 



Апостол Павло (нар. на початку 1 ст. — † між 63 і 67 рр.) — найвизначніший ранньохристиянський місіонер.
Після навернення Павла у християнство й сповнення Святим Духом інші Апостоли з недовірою поставилися до нього і спілкувалися через посередника — Апостола Варнаву, з яким Павло згодом здійснював апостольські труди в Антіохії, Македонії, Афінах, Солуні, Корінфі та Ефесі. Проповідуючи слово Боже, Апостол Павло зцілював важко хворих, але зазнав переслідувань та нападів. Кілька разів він був чудесним чином врятований Господом (після побиття камінням та потоплення корабля) та провів два роки в ув'язненні в Кесарії.



Найімовірніше, поширення прізвища Павлик почалося приблизно в XIV столітті, що обумовлено історичними процесами. Так, з XVI століття Україна тісно контактувала з європейськими народами.

До відомих представників прізвища Павлик відносяться багто людей з усього світу.

Павлики в історії

Анна та Михайло Павлики

У жовтні 1890 р. на з'їзді радикально-деморатичних сил було створено першу українську політичну партію — Русько-українську радикальну партію (РУРП). Пізніше почали використовувати назву Українська радикальна партія (УРП), яка стала першою партією не лише в Галичині, а й в усій Україні. Її програма була розроблена І. Франком та М. Павликом і ще кількома іншими партійцями. Вона передбачала зміни економічного життя на засадах «наукового соціалізму», здобуття демократичних прав і свобод, уключаючи й право кожного народу на культурний розвиток. 



Анна Павлик (1855 – 1928), уродженка с. Монастирське (нині в складі м. Косова), громадсько-культурна діячка та письменниця, активна учасниця жіночого руху в Галичині, сестра Михайла Павлика (письменника, громадського діяча, публіциста, видавця).

Вона пропагувала соціалістичну ідею, під якою розуміла соціальну справедливість. Через тяжкі матеріальні умови життя родини Анна не змогла систематично відвідувати школу. З дитинства поневірялася по наймах. Дівчина мала велике бажання навчатися, але могла це робити лише самотужки, шляхом читання. Розповсюджувала серед селян Косова книжки та журнали, що їх надсилав їй брат Михайло. За це зазнавала переслідувань з боку місцевої влади.

Анна Павлик справляла сильне враження своєю чесністю, одвертістю, непохитністю переконань, які не розходилися з її способом життя. В.Стефаник, який познайомився з Анною у Коломиї, будучи гімназистом, через багато років в автобіографії писав: „Для мене вона була чимось найкращим в моїм злиденнім життю”.





Становлення Чехословацької православної церкви

Загальне невдоволення й критика Римського єпископату сповокувала до схизми, та створення у 1920 році гуситської церкви. В процесі її формуванні, відокремилася група, що поставлиа собі за мету відродження у Чехії та Словаччині Кирило-мефодіївської традиції і відродження слов'янського обряду (глаголичного). На чолі цього руху стояв ксьондз Матей Павлік (Matěj Pavlík), який 1921 року встановив контакт із Сербським патріархатом і прийнявши ім'я Горазда ІІ отримав єпископську хіротонію в Белграді.

Горазд (Павлик), єпископ Чешський і Моравсько-Сілезький. Після проголошення незалежної Чехословацької Республіки (ЧСР) увійшов до складу Чеської державно-правової демократичної партії. В жовтні. 1918 заснував в Оломоуці незалежний тижневик «Právo národa» (Право народу), ставши його власником і головним редактором. В кінці того ж року увійшов до складу Об'єднання чехословацького католицького духовенства у Празі, що виступав за проведення церковних реформ. У лютому 1919 переніс до Праги редакцію журналу «Право народу» і одночасно став редактором «Вісника Об'єднання чехословацького духовенства». Брав участь у підготовці програмних документів об'єднання. З серпня 1919 р. відійшов від активної роботи через прогресуючу хворобу очей. Переїхав з Праги до Моравії на лікування.



Карел Павлик (Karel Pavlík, 19 жовтня 1900, Градова Стржімеліце, Богемія - 26 січня 1943 р., концтабір Маутхаузен) - офіцер армії Чехословаччини, учасник Опору. 14 березня 1939 з солдатами своєї роти всупереч наказу начальства дав бій осівшим у місті Містек (нині Фрідек-Містек) німецьким окупаційним військам - так званий бій за Чаянкови казарми, єдиний випадок організованого опору німецької окупації Чехословаччини в 1939 р.
Після війни Карелу Павлику посмертно було присвоєно звання полковника, в 1999 р. він був посмертно нагороджений медаллю «За хоробрість» (cs: Medaile Za hrdinství). Місце поховання Павлика невідомо. Його символічна могила знаходиться в місті Костелец-над-чорний-Лесі.




Павлики нашого часу

Павлік Віктор Франкович

Віктор Франкович Павлік (* 31 грудня 1965, Теребовля) — український співак, заслужений артист України, артист мистецької агенції «Територія А», гітарист.



Павлік Мачей (Pawlik Maciej) - іноземний член НАН України. Народився  
(19.09.1940 р.)  у Польщі. Обраний членом НАН України - (23.03.1994 р.) за спеціальністю  "Електроенергетика".

Technical University of Lodz, 
Institute of Electrical Power Engineering
ul. Stefanowskiego 18/22 PL - 90-924 Lodz, Poland








Келлі Павлік (англ. Kelly Pavlik; 4 квітня 1982, Янгстаун, Огайо, США) - американський боксер-професіонал, який виступає у середній ваговій категорії. Чемпіон світу в середній ваговій категорії (версія WBC, з 2007 по даний час; версія WBO, з 2007 по теперішній час).




Михайло Костянтинович Павлик (Народж. 12 жовтня 1977) - російський актор театру і кіно. Михайло Павлик вступив в 2002 році в Театральний інститут імені Б. Щукіна, на факультет акторської майстерності, при майстерні В. Поглазова, який з успіхом закінчив у 2006 році і почав зніматися в кіно.Актора знають не тільки телеглядачі, а й театрали. Він прекрасно грає в театральних постановках. Режисери говорять про нього, що талант його не має меж, от тільки потрібно хорошу роль для вдалого старту. Зіграв у стрічках Скажи Лео (2008), Інтерни (2010), Брестська фортеця (2010)






* В Україні проживає близько 11000 людей із прізвищем Павлік та Павлик








Категорія: П | Додав: MrDibr (24.06.2011) | Автор: Володимир Діброва
Переглядів: 4426 | Коментарі: 3 | Теги: Павлік, Павлик | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 3
3 MrDibr  
0
Не за что, было интересно поработать над таким материалом! biggrin

2 Ірина Фесан  
0
Круто!!!! Вова спасибо тебе огромное!!!

1 Антон  
0
Спасибо за историю, очень приятно прочитать про себя ))

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
А [2]
Б [5]
В [3]
Г [4]
Д [3]
Е [0]
Є [0]
Ж [1]
З [0]
І [0]
Ї [0]
Й [0]
К [4]
Л [4]
М [3]
Н [1]
О [1]
П [6]
Р [2]
С [4]
Т [3]
У [0]
Ф [2]
Х [1]
Ц [0]
Ч [1]
Ш [0]
Щ [0]
Ю [0]
Я [4]
Про українські призвіща [1]
Пошук
Випадкова стаття
[Історії]
Трипілля
[Історії]
Легенда про те, як чай та кава силами мірялись
[В]
Походження прізвища Воронюк
Наше опитування
Що вас більше цікавить на сайті?
Всього відповідей: 2792
А у цей час у світ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Мапа відвідувачів
Internet Map