Четвер, 01.12.2022, 11:58Вітаю Вас Гість

Каталог статей

Головна » Статті » Легенди України » Містичні легенди

Образ українського козака-віщуна Мусія Вернигори овіяний безліччю легенд

Про пророцтва козака ВернигориОбраз українського козака-віщуна Мусія Вернигори овіяний безліччю легенд.

Тому історики досі не можуть достовірно підтвердити або спростувати існування такої історичної особистості. Ще більше суперечок викликало питання про справжність безлічі списків, приписуваних йому пророцтв. 

Одне з таких пророцтв говорить: «Polacy teraz w swoich zamiarach upadna i Polska trzykroc bendzie rozszarpana ... Dlugo niewola i ucisk rozciegne sie nad nimi; al na koniec zajasnieja blogie czasy, kiedy narod bogaty sypnie pieniedzmi, Mahometanie w Horyniu napoj; swoje konie, i Moskale dwa razy na glowe pobici zostanan raz pod Batowem okolo Semi-mohil (siedmiu mogil), drugi raz pod Starym Konstantynowem w jarze Hanczarycha zwanym ». У цьому пророцтві повідомляється про те, що поляки потерплять крах і Польща тричі буде піддаватися розділам. Але коли поляки захочуть відстояти свою незалежність, то зможуть двічі розбити російські війська під Батогом і Старокостянтиновом.При згадці останнього точно вказується місце однієї з битв - яр Гончариха.


  Пророцтва тісно пов'язані з історичними подіями на Україну: проголошення Барської конфедерації і криваве повстання «Коліївщина» в 1768 році. Багато дослідників вважають, що реальні факти пізніше були включені до складу пророцтв Вернигори. Що ж це було за бій під Старокостянтинівом?


  У XVIII столітті Річ Посполита вже не була повністю незалежною державою. Російська імперія, через свого посла князя Рєпніна, зуміла змусити польського короля Станіслава-Августа Понятовського урізати права шляхти при проведенні сеймів, а також проголосити рівність віруючих. Така політика викликала особливу напруженість у настроях шляхти Правобережної України. Покатоличеним шляхта сама хотіла, як і раніше одноосібно керувати на цих землях. Проголошення Барської конфедерації в Барі на Поділлі виглядає цілком закономірним. Для утихомирення конфедератів були спрямовані коронні і російські війська під командуванням Апраксина і Кречеткова. Один з перших боїв відбувся під Старокостянстантиновом 20 квітня 1768. Авангард російського корпусу генерала Кречетнікова зустрівся з ополченцями під командуванням Казимира Пулавського. Чисельність загону конфедератів була всього лише близько 800 багнетів, в його складі були надвірні козаки та місцеві дворяни. Після кількох годин бою російські війська з відчутними втратами змушені були відступити. Яр Гончариха відшукати не вдалося, але село Гончариха недалеко від Старокостянтинова легко можна знайти на карті.Знаючи про підхід основних сил російського корпусу, двадцятитрирічний Пулавський вирішує зайняти оборону в Старокостянтинові й підготувати місто до можливого штурму. 24 квітня 1768 Охтирський гусарський полк під командуванням сербського гр. І. М. Подгорічані підійшов до міста і почав штурм. Польські та російські історики розходяться в оцінках цієї битви, приписуючи перемогу своїй стороні. Не викликало сумніву, що у росіян було чисельна перевага - близько 4000 чоловік проти менше 2000 конфедератів і співчуваючих городян. Графа Подгорічані сучасники характеризують як хороброго офіцера, але "грамотного по потребі". Поспішаємо гусар, він наказує штурмувати місто. Штурм тривав більше десяти годин - позиції конфедератів взяти не вдалося. Коли стемніло, Казимир Пулавський тверезо оцінив ситуацію і зміг без будь-яких проблем відступити до сусіднього Хмільнику. А щоб не було пересудів про результаті бою наведу текст листа імператриці Екатіріни графу Панину: "Я думаю, що генерал Подгорічані нас від клопоту позбавить, бо і слава, і хоробрість, і мистецтво в ньому є; шкода, що йому не вдалося гусарами одними взяти  Костянтинів, бо цей лавровий вінець прикрасив би його сиву голову ". Таке було перше бойове хрещення цього гусарського полку. За іронією долі Старокостянтинів стає з 1882 році штаб-квартирою цієї військової частини. 


  Вернигора також передбачав Уманську різанину. Особливу роль у розпаленні вогнища Коліївщини зіграв ігумен православного Мотронинського монастиря (біля міста Чигирина) Мелхиседек Значко-Яворський. Він склав так звану "золоту грамоту" Екатирині II, за якою запорожцям повелівалося: "... вступити в межі Польщі, щоб вирізати і знищити з Божою допомогою всіх поляків і жидів, огудників нашої святої віри ...". 

З цього ж монастиря попрямував загін з 70 гайдамаків на чолі з послушником Максимом Залізняком на північ Правобережної України. За кілька днів загін виріс десятикратно, за рахунок приєдналися до нього бродячих гайдамаків і бідних селян. Потім двохтисячний загін Залізняка рушив до Умані. Це місто в той період був один з головних торгових центрів Правобережної України. Надвірні козаки Гонти, замість того щоб затримати повстанців, об'єдналися з загоном Залізняка. Ця подія фактично зумовило майбутню трагедію в Умані. У місті практично не залишилося захисників. Протягом трьох днів було вирізано кілька десятків тисяч поляків, євреїв та українців-уніатів. 


  Пророцтва Вернигори не знайшли б такий відгук у письменників і художників, якби в них не було надії на духовне відродження Польщі, як вільної держави українців і поляків в об'єднанні народів Європи - "Narod zjedna sobie znaczenie w Europie. Przylaczy sie do Polski Anglia i Krol Rzymski, Dunczyk ze Szwedem, Niemiec, a takoz inne Narody ". Ця подія має відбутися навесні в непарний рік, сума цифр якого дорівнює п'яти - "Wiosna roku nieparzystego, ktory w liczbi piec sie sumuje ...". У цьому тисячолітті цій умові задовольняє тільки 2021-й. В одному з пророцтв, що приводяться Йоахімом Льовелю, можна прочитати такі доленосні слова: "Бог опікується Україна з особливою турботою, хоча за недотримання його заповідей, її народ змушений страждати від панування панів і від жахів воєн, хвороб і голоду. Але Україні буде ще щасливою , настануть часи, коли проізодут великі справи. Сказав би я про них, але боюся, щоб Дніпро не вийшов зі своїх берегів ". Цивілізаційний вибір перед Україною залишається відкритим.
Джерело: http://staremisto.info/index.php/statti/inshistatti/itemlist/user/62-fly380.html?start=20
Категорія: Містичні легенди | Додав: MrDibr (16.05.2011) | Автор: Володимир Ганяк W
Переглядів: 3880 | Коментарі: 1 | Теги: козак, предсказатель, козак-віщун | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1 MrDibr  
0
А як на мене досить хороша стаття)

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
Містичні легенди [12]
Легендарні українці [5]
Артефакти [11]
Історії [39]
Пошук
Випадкова стаття
[Історії]
Герб Sas і Томос
[Я]
Яковенко
[Тернопільська]
Походження назви міста Тернопіль
Наше опитування
Що вас більше цікавить на сайті?
Всього відповідей: 2784
А у цей час у світ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Мапа відвідувачів
Internet Map Яндекс.Метрика