Понеділок, 29.04.2024, 02:09Вітаю Вас Гість

Головна » Статті » Походження назв міст і сіл України » Херсонська

Походження назви села Чорнобаївка (Херс.)
Походження назви села Чорнобаївка

Чорнобаївка — село в Україні, Білозерському районі Херсонської області. Населення - 9275 чол.
Розташоване за декілька кілометрів від міста Херсон. Село вважається найбільшим за населенням селом України.

Село Чорнобаївка утворено в 1923 р. в результаті об'єднання херсонських колишніх підгородна хуторів Чорнобаєва (Чорнобаївки) і Гусаковим (Гусаківка). Про заснування хуторів є "Легенда про козака Чорнобая".

До цього хутора розвивалися самостійно, проте їх виникнення об'єднано спільними обставинами. У 1782 році вийшов указ Катерини II про відведення м. Херсону, заснованому в 1778 р., 40'000 десятин землі. 18 серпня 1782 було проведено офіційне відмежування земель. Місто отримало 47'915 десятин 1'680 кв. сажнів землі, тобто 523,5 кв. км. З них лише 5,8 кв. км перебували під забудовою.

До того ж часу відноситься, так званий, «Ганнібаловскій план» поділу Веревчінскіх хуторів на дачі. Мальовничі схили річки Веревчина були роздані херсонської знаті під заміські будинки. Сама роздача могла бути проведена і раніше, але узаконено таке рішення лише в результаті офіційного межування, тобто 18 серпня 1787. Цю дату можна вважати датою офіційного заснування всіх херсонських хуторів, розташованих уздовж Веревчінской балки.

«Першими колоністами на міських хуторах були: деяка частина козаків що перебувала у складі Запорізької Січі, і людьми бродячими, які промишляли у степах чим прийдеться.

Такий народ оселяється на хуторах і приписується до місцевого міщанського суспільства. Пізніше на хуторах селилися люди, які прибули з сусідніх губерній Полтавської, Київської та ін. Дійсно, простір, свобода, велика кількість землі, табуни диких коней, в річках риби, відсутність кріпацтва та ін., все це приваблювало населення з місцевостей, де умови життя були значно важче.

З якої причини зростало населення - сказати важко. Існує серед хуторян переказ, що ще під час Турецького володіння, на балці Веревчина були поселенці, особливо на хуторі Арнаутку. Інший переказ свідчить, що дореформова місцева Рада, в охорону цілості кордонів своїх земель від захоплення сильними сусідами, по крайніх межах володінь поселила своїх міщан і утворила хутора: Кіндійку, Проценко, Загорянов, Кисельов та Арнаутку.

Перші відомості про кількість населення з'явилися на початку 1840-х років і не у вигляді числа душ, а у вигляді окремих господарств, яких зареєстровано було 490. Припускаючи чисельний склад по 6 душ на сім'ю - буде близько 3000 душ населення. При нарізці ділянок 1850-х роках, число родин зросла до 652, та крім того було близько 500 жителів, які не ведуть господарства, таким чином, припускаючи той же чисельний склад сім'ї - число жителів у 1850-х роках складалося приблизно з 4500 осіб.
Зараз населення села  9275 жителів.

Джерело: http://www.chernobaevka.ks.ua/history/
Категорія: Херсонська | Додав: MrDibr (16.06.2011) | Автор: Володимир Діброва
Переглядів: 6330 | Теги: козак, Чорнобай, Чорнобаївка, Білозерський район, Херсонська область | Рейтинг: 5.0/1
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Автономна Республіка Крим [2]
Вінницька [1]
Волинська [1]