Вівторок, 19.03.2024, 13:52Вітаю Вас Гість




 

Каталог статей

Головна » Статті » Легенди України » Артефакти

Скіфська Пектораль
Пектораль виявлена 21 червня 1971 року під час археологічних досліджень поховання у кургані Товста Могила (Дніпропетровська область) скіфського періоду.
Керівник експедиції — Мозолевський Б. М., заступник керівника — Черненко Є. В.
Експедиція виявила численні золоті прикраси у двох поховальних камерах серед яких була й пектораль. Вона, разом з залізним мечем і золотих піхвах знаходилася в короткому коридорі, що сполучав поховальну камеру основного чоловічого із вхідною ямою.



Маса золотої пекторалі — 1140 г; діаметр — понад 30 см.
Ювелірні техніки, що використовувалися для її виготовлення: лиття по восковій моделі, волочіння, скань, паяння, емалювання.
Вважається, що пектораль була виготовлена грецькими майстрами-ювелірами на замовлення знатних скіфів і датується IV ст. до н. е.


Про сенс зображень на Пекторалі сперечаються вже три десятки років ... Існують, в основному, три версії, по-своєму пояснюється смисловий зміст даного шедевра.

Версія 1: Модель Всесвіту

Триярусну будову Пекторалі, треба думати, відображає уявлення скіфів про Всесвіт. Внизу-боротьба коней з фантастичними грифонами, дикі звіри: можливо, це образ світу стихій, світу демонів, світу, чиє коріння йде в підземне царство, у володіння мертвих ...

Середній ярус заповнений великими, прикрашеними блакитною емаллю квітками, зображеннями гілок і птахів. Він може символізувати дерево життя, атрибут скіфської богині-матері Табіті. Тут же вражають своєю виразністю побутові сцени життя кочовища.

Існує думка, що це не просто побутові замальовки, а образ вищого світу, де святкують урочистий новорічний обряд. І не прості скіфи возяться з овчиною, а два легендарних царя у вищому світі шиють магічне вбрання із золотого руна ...

Новий рік починався у скіфів у весняне рівнодення - в кінці березня, коли все живе дихає весною. Новорічне свято був у скіфів найзначнішим культовим святом. Скіфи вірили, що в новорічне свято їх царі давали поштовх цілому річному циклу, життєдайним силам природи. Вся композиція, безумовно, має релігійне значення. Три світу - коріння, стовбур і крона Світового Древа. Вони ж царства мерців, живих людей і вищих, божественних істот-були основою космогонії багатьох племен.
Зображення тварин також носять символічний характер. Так, заєць в скіфській міфології - уособлював щастя (таке ж невловиме і полохливе, боящееся найменшого шереху). Під час святкування скіфського нового року чоловіки племені здійснювали ритуальну полювання на зайця. Два коника (а за твердженнями ентомологів - це парочка, тобто самець і самка) символізували продовження роду.

Версія 2: Карта володінь скіфів

На Пекторалі відображена символічна карта стародавніх володінь скіфів ("скіфського квадрата", по Геродоту), Чорне море і прилеглі до нього землі. Добре помітна лінія морського узбережжя від Босфору до Кавказу.
На карті немає Азовського моря. Але, за даними українських археологів-підводників, в давнину рівень азовських вод був нижчий теперішнього на 9-12 метрів. Керченська протока також ще не існував. Фактично, було лише вузьке прісноводне озеро Меотіда. Так от, - воно на пекторалі є! ..

Важливо підкреслити, що всі фігури календаря Пекторалі за своїми контурами схожі на 16 особливих територій - земель, які свого часу входили до складу Великої Скіфії (6 в. До н.е.), це т.з. легендарні "благі землі", що розміщені від Алтая ка Іспанії.

У центрі головна земля - ​​Скіфія (нині України). На Пекторалі вона зображена у вигляді баранячої шкури, яку тримають два скіфських царя брата Пал і Нап, нащадки легендарного Скіфа, що, мабуть, означає двовладдя.
На овечій шкурі можна побачити Кримський півострів, характерні контури півдня України! Опуклості позначають гори і підвищення, глибокі лінії - річки. Можна розібрати в золотому плетінні частини територій теперішніх Росії, Молдавії, Грузії, Румунії, Болгарії, Туреччини ...
Очевидно, вся ця географічна премудрість 2500 років тому була зрозуміла лише спеціально навченим персонам, жерцям, царям, воєначальникам ... Володар завжди носив із собою схему своїх володінь!

Версія 3: Календар

На думку деяких дослідників, у скіфському році 16 місяців по 23 дні в кожному, тому що його структура розрахована на 368 днів (16 х 23 = 368). Але, скіфи вже в ті часи знали, що в році 365 днів. Для корекції відліку часу за своїм календарем вони просто не враховували 3 дні (21,22,23 червня) в період літнього сонцестояння (368-3 = 365). У високосний рік не враховували 2 дні - 22,23 червня (368-2 = 366). Час також обчислювали і великими періодами по 16 років - т.з. скіфськими индиктами, назви яких такі ж, як і у місяців року. (Грецький індикт колись дорівнював 15 рокам.)
Скіфи були язичниками, тому у кожного дня, місяця, року, індикта, і т.д. були свої божества часу у вигляді домашніх тварин, які були розташовані на пекторалі по колу. Всього їх було 16. Зодіак - це "коло тварин". Новий рік святкували 21 березня в день весняного рівнодення, при цьому відлік часу починали з 1 січня, як за григоріанським календарем, яким ми зараз користуємося.

 


Скіфське літо - це період з 3 квітня по 30 вересня. На Пекторалі до цього періоду скіфи зображені в теплих каптанах, а в літній період вони зображені напіводягненими, що вказує на спеку. До речі, Пектораль - це ще і точний астрономічний прилад - стародавні сонячний годинник.
Таємницю календаря пекторалі знали тільки царі і жерці, інші представники еліти скіфського суспільства, що допомагало їм, на основі знань, управляти народом.

Вже більше 30 років колекцією скіфського золота і, зрозуміло, Пектораль захоплюються жителі країн Європи, Японії, Канади, США. Експозиції виставок розміщуються в найпрестижніших музеях світу, як наприклад, у Великому палаці на Єлисейських полях. Відвідувачам демонструються також знімки, плани, розрізи скіфських курганів і т.д.
Кажуть, чим-небудь здивувати парижан досить складно. Але, здається, скіфське золото їх все-таки здивувало. «З країною, що володіє подібними цінностями, можна мати справу», - заявила одна з французьких газет.
Побувавши у нашому чудовому місті, настійно рекомендуємо знайти час відвідати музей з унікальною колекцією, враження від якої Ви збережете на все життя!





Золота Пектораль була знайдена тут:



На даний момент вона зберігається в музеї коштовностей, що на території Києво-Печерської Лаври у Києві





Джерело: http://primetour.ua/ru/company/articles/Skifskoe-zoloto--Zolotoy-kladovoy-Ukrainyi--.html
Категорія: Артефакти | Додав: MrDibr (24.05.2011) | Автор: Скибин Евгений, Володимир Діброва
Переглядів: 18926 | Теги: пектораль, Скіфи | Рейтинг: 3.5/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
Містичні легенди [12]
Легендарні українці [6]
Артефакти [12]
Історії [39]
Пошук
Випадкова стаття
[Вінницька]
Походження назви Вінниця
[Історії]
Легенда про каву
[Історії]
Оболонь та Змій Горинич
Наше опитування
Що вас більше цікавить на сайті?
Всього відповідей: 2790
А у цей час у світ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Мапа відвідувачів
Internet Map