П`ятниця, 20.04.2018, 08:53Вітаю Вас Гість

Каталог статей

Головна » Статті » Легенди України » Історії

Таємниці мелітопольських підземель
Місто Мелітополь буквально кишить древніми штольнями, підвалами та катакомбами, інформація про які суворо засекречена. Наявність цих підземних споруд стає підґрунтям для багатьох міських легенд і страшних історій. Багато хто з яких насправді виявляються правдою.

Тайны мелитопольских подземелий

Музейні таємниці
Наявність різних підземних споруд (бомбосховищ, бункерів і підземних ходів) в Мелітополі стало постійною темою. За роз'ясненнями з цієї теми «Наше місто» звернувся до співробітників краєзнавчого музею.
У різні часи в музей зверталися люди з проханням допомогти розшукати відомості про підземні ходи, чи відомості про людей які цікавилися мелітопольськими підземеллями.
Такі ентузіасти з'являлися на початку 90-х років - відповідає науковий співробітник краєзнавчого музею Валерій Тимофіїв.- Та й пізніше - коли я повернувся до музейної роботи, після журналістської діяльності - у 2007 році, я стикався з подібними проханнями. Швидше за все народ, прочитавши про підземні споруди в інших містах, задався питанням - «а чи є подібне в Мелітополі?». Однозначно на це питання дати відповідь неможливо, достовірних документів немає. Але різні історії про підземелля живуть у міському, так би мовити, усному фольклорі. Я в 90-х роках при написанні статті «До таємниць Невського собору» використовував такі оповіді. Свого часу ходили плітки про те, що на місці підірваного більшовиками Собору Олександра Невського (критий павільйон Центрального ринку), в підземних спорудах збереглася бібліотека. Але архівних даних з цього приводу знайти не вдалося. Взагалі, це дуже цікава тема, і якби знайшлися люди, які мають необхідний досвід роботи в підземеллях, допуски, то вони б змогли провести цікаву роботу. Головне розуміти, навіщо ти туди лізти. Якщо у пошуках екстриму, то краще зайнятися спортом. Якщо ж тобою рухає інтерес науковий, бажання пізнати нове, скласти наприклад карту цих самих підземель, тоді інша справа. Але головне - це безпека і необхідна кваліфікація шукачів. Нехай краще професіонали займаються подібними пошуками, а не підлітки, які шукають романтики. Було б не погано якби в місті з'явилася така група ентузіастів, готових серйозно підійти до пошуку документів і вивченню підземель.Історик Валерій Тимофєєв багато років вивчає легенди про мелітопольські підземелля, адже таємниць дійсно вистачає. Так, стверджують музейники, жоден співробітник музею, ні нинішній ні ветерани музейної справи, які нині живуть, й не знають що знаходитися в підвалі будівлі краєзнавчого музею.
Підвал заварили і замурували відразу після звільнення міста, в кінці 40-х років - каже виконувач обов'язків директора Краєзнавчого Музею Валерій Прохін. - Я там жодного разу не був, і не один із співробітників також. Ми не знаємо що знаходиться під нами, немає ні яких документів або архівів на цей рахунок. У будівлі свого часу були і німецька комендатура, і радянські керівні установи. Ми навіть не маємо права туди входити, є ще заборона що залишився з радянських часів. Та й не безпечно це. Будівля стара, можне порушити конструкції укріплення. Всі комунікації проходять над землею. Для того що б розпочати роботи в підвалі потрібно дозвіл вищого керівництва (відділу культури, мерії). Потрібні фахівці з особливим оснащенням, які вміють працювати в підземеллях. А поки я навіть не можу вам показати де знаходитися вхід в підвал.

Мелітопольський дігер Сергій шукає входи до підземелля в старих підвалах. І знаходить ...

Музейний підвал, це звичайно цікаве приміщення, але про не можливість туди проникнути я ні чого не знаю, - стверджує заступник міського голови Юрій Оніщук. - Зараз ми вивчаємо технологію рентгена каналізаційних труб, можливо її можна застосувати і для дослідження підвалів.
Кольцов Іван Овсійович, відомий знавець світових стародавніх цивілізацій (Москва): «Займаючись вивченням древніх народів Землі, доводитися бачити велику різноманітність способів створення усипальниць і пам'ятників над ними ... Одним з таких районів є і південна частина (і не тільки південна) Запорізької області. Тільки в районі Мелітополя підземні пустотні споруди (ходи, галереї) мають подібну схему: Південну частину Запорізької області перетинають магістральні ходи. У цьому можна переконатися, скориставшись аерокосмічними зйомками цільового призначення ... Проникнення в ці підземелля може дати великі знання про минуле ». (З листа до директора держзаповідника «Кам'яна Могила» Борису Михайловичу 1998 р.). При цьому зазначу, що до цього листа, додавався план виявлених з космосу підземель, який намалював сам Кольцов І. Є. з аерокосмічних знімків.

Підземне місто

Мелітопольські підземелля це не казки і не вигадка. Всюди по «старому місту» практично всі будівлі будувалися, з великими, глибокими підвалами, і найчастіше, пов'язаних між собою підземними ходами. Такі будови традиційні для того періоду часу.
Колишній директор краєзнавчого музею Лариса Петрова, розповіла нам, про таємниці мелітопольських підземель.
- Будівля краєзнавчого музею, колишній будинок банкіра Чернікова - яскравий приклад дореволюційної архітектури Мелітополя. Дійсно, зараз музейні підвали замуровані і ходу туди немає. Але в 1986 році, я, зі співробітниками музею Петром Занковим, і Василем Дуковим спускалася туди. Все почалося з того, що нам здалося ніби будинок музею став «живим».Тобто, при великій кількості відвідувачів, воі як би вібрув, й ми побоювалися катастрофи. Причиною таких вібрацій могли стати грунтові води, тому ми вирішили спуститися в підвали, і перевірити їх стан. У той момент вхід був під головними сходами (зараз там санвузел). Спускалися ми в підземелля, обв'язавшись мотузками, в хустинках і з ліхтариками. Йти довелося вкрай обережно, там навкруги лежало будівельне сміття та й ми могли наштовхнутися на мешканців підвалу - кажанів.

Лариса Петрова: Підземні ходи між підвалами будинків старого міста - звичайне явище ...
Як зазначила Лариса Олександрівна, за часів купця Чернікова, цокольний поверх використовувався в господарстві будинку. Тут жили слуги, перебувала кухня, вугільна піч, яка опалювала весь будинок. У підвалах були арочні вікна закриті гратами (на початку 90-х вікна замурували). Підвали мали електропостачання, при чому електрику провели сюди, ще в дореволюційні часи. Згодом підвали замурували.
Будинок оснащений унікальною системою вентиляції - дерев'яні короби, оббиті дранкою, проходили на крізь - від підвалу до самого даху, і разом з арочними підвальними вікнами , створювали систему яка захищала будівлю від вологості.
Під час нашого дослідження підвалів, - говорить Лариса Петрова. - Петро Занков, розповідав, як він під керівництвом колишнього директора музею Бориса Михайлова замурував приміщення всередині підвалу.
За словами Петра Занкова, у 60-ті роки, коли музей в'їжджав в цей будинок, замість міськкому партії, на вимогу охоронно-пожежної служби, довелося закласти частину приміщень. У тому числі замурували тунелі які вели за територію будівлі. Так наглядачі подейкують, що один з таких, закритих кладкою ходів, вів до будинку на вулиці Дзержинського 72 (колишня станція «швидкої допомоги»). Швидше за все, такі ходи, були під більшістю старих будівель в нижній частині міста.

Мелитопольский диггер Сергей ищет входы в подземелья в старых подвалах. И находит...

Пізніше, на початку 90-х, підземні води стали наступати, і входи в підвал довелося закрити.

За словами Лариси Петрової, великі підвальні приміщення є в багатьох адміністративних будівлях. Так під будівлею казначейства розташовані великі підвали, раніше там знаходилися спецсховища. 
Приміщення де зараз розташовується Військкомат (у дореволюційні часи - готель Європейський), має хороші підвали з гідроізоляцією. Підвали будинків виконкому і палацу творчості, швидше за все мають сполучення під землею. Підземелля розташовані і під спорудами у верхній частині міста. Так в будівлі СБУ, у 60-х роках, розташовувався дитячий садок. А в арочних підвалах, для малюків готували їжу. Під центральною частиною міста є великі бомбосховища. А на території ТДАТУ взагалі знаходився штаб цивільної оборони міста, зі спеціальними класами і сховищами для протигазів та костюмів хімзахисту. У місті ходили чутки про бункер під будівлею міськкому партії (нинішній пенсійний фонд). Насправді ніяких бункерів, і навіть глибоких підвалів там немає. Там розташовуються звичайні технічні приміщення. Я з упевненістю можу сказати, що мережа підземель в Мелітополі існує, як в нижній частині міста так і верхній. Хоча тут старі підвали й тунелі могли обвалитися. Михайлов Борис Дмитрович, директор держзаповідника «Кам'яна могила»: «Геродот писав, що, воюючи з персами, скіфські воїни не виходили на відкритий бій з ворогом, а нападали несподівано, як би виростаючи з-під землі, розбивши персів, знову зникали. Чи не в підземних галереях зникали скіфи? ... Безсумнівно, одне: на Мелітопольщині розташовані величезні підземні порожнини. Їх розміри, їх призначення - все це залишається поки що загадкою». 

(Зі статті в місцевій газеті «Загадки підземної Мелітопольщини», 1991 р.).
Євген Хромейко, газета «Наше місто», № 15
Джерело: Новини Мелітополя


Джерело: http://kontry.net/news/8560
Категорія: Історії | Додав: MrDibr (06.06.2011) | Автор: Новини Мелітополя
Переглядів: 3976 | Коментарі: 5 | Теги: Підземелля, Мелітополь, Катакомби | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 5
5  
Дякую Володимир буду шукати.

4  
На своєму сайті Легенди України я досліджую лише версії походження прізвища. Ось лінк на ту інформацію, що я

знайшов http://legendsukraine.at.ua/publ....1-0-132 .

Звязатися зі мною можна через імейл mrDibr@gmail.com або mrDibr@i.ua , також через групу в контакті

http://vkontakte.ru/club27614975
Що до генеологічних досліджень я можу лише порадити як і де шукати інформацію.

Інформацію про Уманський полк можна знайти за лінками :

http://www.mskifa.narod.ru/uman.html

http://uk.wikipedia.org/wiki....D0%BB%D

0%B0_%D0%9F%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B8_(%D0%A3%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%81%D

1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D1%80%D0%B0%D0%B9%D0%BE%D0%BD)

Але більше ішформації в історичних книгах та наукових виданнях. Я вважаю що там повинна бути хочь якась

інформація про те хто приходив в Уманський полк та куди потім з нього йшов. Отже :

Кривошея І., Подойніцина Н. Уманський полк на сторінках “Кройніки” Феодосія Софоновича. – Нові дослідження

пам’яток козацької доби в Україні, 1999 р., т. 8, с. 187 – 190.

Аброскін П. І. Київщина козацька: люди і долі: Нариси / П. І. Аброскін, В. В. Кривошея, О. В. Стасенко.- К.: Стилос,

2004.- 182 с.
Висвітлено історію існування козацтва на Київщині, зокрема, Переяславського, Київського та Білоцерківського

полків. Наведе-но біографічні дані П. Тетері, Ю. Гаєцького, І. Кривошеї, А. Іва-ненка, І. Манзлюка, С. Шамрая, а

також київських полководців С. Кричевського, А. Ждановича, В. Степанкова.

Бодров Ю. І. Історія Уманського козацького полку.- К.: Б.в, 2001.- 276 с.
Видання знайомить з історією Уманського козацького полку за період його існування (1648 - 1713 рр.). Розглянуто

комплекс проблем, пов'язаних з процесом становлення Уманського полку як адміністративно-територіальної

одиниці Української козацької держави.

Дан О. Ю. Козацтво Брацлавщини у боротьбі за свободу і неза-лежність (1648 - 1676 рр.).- 2-е вид.- К.: Стилос,

2004.- 287 с.
Видання знайомить з історією східної частини Поділля - Брацлавщини. Наведено описи територіальних меж

Брацлавсько-го, Кальницького, Уманського полків. Значну увагу приділено портретам козацьких ватажків.

Мицик Ю. А. Умань козацька і гайдамацька.- К.: Академія, 2002.-186 с.
У книзі описано історію Уманщини XVII - XVIII ст. - пері-оду піднесення національно-визвольної боротьби

українського народу. Висвітлено діяльність уманського полку в складні часи Руїни.

Сушинський Б. І. Козацькі вожді України: Історія України в образах її вождів та полководців XV - XIX ст: Іст. есе: У

2-х т. Т.1.- 2-е вид., доповн.- О.: ВМВ, 2004.- 592 с.- (Козацька Украї-на).
Наведено історико-літературні дані про відомих і маловідо-мих військових діячів України, зокрема, Д.

Вишневецького, Я. Оришевського, М. Ружинського, С. Скалозуба, П. Сагайдачно-го, І. Ковалевського.

Проаналізовано військову та політичну си-туації, у яких їм доводилося діяти.

Сушинський Б. І. Козацькі вожді України: Історія України в образах її вождів та полководців XV - XIX ст.: Іст. есе: У

2-х т. Т. 2.- 2-е вид., доповн.- О.: ВМВ, 2004.- 584 с.- (Козацька Україна).

Також, в звязку з тим що родина проживала на польській території можна пошукати в польській генеології на

сайті http://www.sejm-wielki.pl/

А ще щоб наглядно побачити розповсюдження прізвища по території України можна зайти на сайт

http://www.nomer.org/allukraina/ та всіх жителів із прізвищем Хромейко нанести на мапу України. Покищо це все що

можу порадити. Удачі вам у пошуках та якщо зявляться запитання чи побажання заходьте на сайт Легенди України

.
З повагою редактор сайту Діброва Володимир.

3  
Дякую за швидку реакцію! Авжеж бажаю! Як з вами зв'язатися? Сам намагаюсь знайти своє коріння. Сама родина мого діда походить з українських земель у Польщі. Але найдавніше посилання на прізвище знайшов у черкаській області - Уманський козацькій полк.

2  
Євгене, дякую за зауваження! Нажаль, інколи не вистачає часу перевірити увесь матеріал на помилки. Зараз я відредагував статю, якщо будуть ще зауваження чи побажання обовязково пишіть!
Доречі у вас цікаве прізвище. За однією з версій основою прізвища Хромейко послужило церковне ім'я Варфоломій. Ім'я Хромей являє собою похідну форму імені Варфоломій (Вахромей), яке в перекладі з арамейської означає «син полів». Якщо бажаєте згодом додам досдідження вашого прізвища.

1  
Ви хоч би статтю переклали вірно, стільки помилок, жах бере.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
Містичні легенди [12]
Легендарні українці [4]
Артефакти [11]
Історії [37]
Пошук
Випадкова стаття
[Г]
Гуцул
[Історії]
Легенда про хліб
[Черкаська]
Вергуни
Наше опитування
Що вас більше цікавить на сайті?
Всього відповідей: 2665
А у цей час у світ
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Мапа відвідувачів
Internet Map Яндекс.Метрика