Вівторок, 06.06.2023, 00:37Вітаю Вас Гість
 

Каталог статей

Головна » Статті » Походження назв міст і сіл України » Черкаська

Походження назви міста Черкаси


Походження топоніма «Черкаси» и його справжня етимологія залишаються нерозкритими. Назва міста напряму пов`язане з етнонімом Черкаси — так називали українських козаків росіяни и татари.
Перша згадка про поселення Черкаси датується 1245 роком, за повідомленням Італійського посла Джованні Да Плано Карпіні.
Але більшість дослідників вважають, що корінь назви міста походить с тюркських мов. На сьогоднішній день існує кілька версій походження назви міста Черкаси.
 Першою і найбільш простою є версія про те, що назва походить безпосередньо від Черкесів — одного з етнонімів адигських народів. Який за деякими версіями переселився зі сходу, на південні території Київської Русі (в майбутньому - запорізькі козаки), заселили весь басейн ріки Дон, та територію Кубані. В перекладі з давньотюркської назва "черкаси" означає "воїни аси"("асами" чи "ясами" в Київській Русі називали племена булгар). Назву козаки черкеський народ отримав на межі XVI-XVII століть, саме в цей час степи запорожжя активно заселяються втікачами з підляшської України, які поступово змішуються з місцевими тюркськими племенами. Це призводить до того, що козаками-черкесами починають називати й весь український народ. Місто Черкаси відоме  як козацька фортеця, таке собі місто козаків-черкасів. З часом войовничі жителі запорожжя стали звичайними козаками, проте назва міста залишилася завдяки кримським татарам, котрі ще довго називали козаків черкасами, а місто войовничих козаків - Черкасами. За другою версією назва міста походить від тюркізмів. Дана версія розділена на дві гілки:
1. Назва міста бере свій початок ще в домонгольський період, і походить від осетинського зооетноніма черкасоги — «орли», що в майбутньому започаткувало такі окремі етноніми, як «черкаси» та «касоги»;
2. Також за походження від тюркізмів виступає Олександр Знойко, стверджуючи, що назва «черкаси» походить від чири киші або чири кисі, що означає «люди сили» або «люди армії». Дане тлумачення дозволяє стверджувати ідеї тюрксько-слов'янського об`єднання в борьбі проти половців у домонгольський період. Третя, і найбільш правдоподібна версія грунтується на тюркському діалекті. А саме, в побудові назви поселень тюрки завжди використовували приставку «Каси» — поселення, село. Черкаси ж перекладаються як Сердечне село, якщо дослівно. «Чере» — серце, «каси» — село, поселення. В теперішньому значенні Черкаси — Улюблене село (Близьке серцю поселення). І по цей день на Волзі існує багато населених пунктів з приставкою «каси», заснованих тюркськими поселенцями.Зараз, Черкаси прекрасне, мальовниче місто на дніпрі славетне своєю козацькою бувальщиною та природними багатствами.

Одним із найціквіших місць є  необуддистський храм секти «Білий лотос», споруджений у 1990 р. 
Вхід у храмовий комплекс «остерігають» привезені спеціально з Тибету статуї воїнів. 
Спочатку цей релігійний комплекс був закритий для відвідання, та наприкінці 2000 р. він відкрив свої двері для всіх охочих. У храмі також відкрито келію «для цивільних», там будь-хто може скористатися часом для самозаглиблення.


Категорія: Черкаська | Додав: alessandrofeb (11.10.2011) | Автор: Олександр Яковенко
Переглядів: 22619 | Теги: Черкаси, Черкаський район, Черкаська область | Рейтинг: 3.4/8
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
Автономна Республіка Крим [2]
Вінницька [1]
Волинська [1]
Дніпропетровська [0]
Житомирська [1]
Донецька [2]
Закарпатська [1]
Запорізька [0]
Івано-Франківська [2]
Київська [14]
Кіровоградська [0]
Луганська [1]
Львівська [1]
Миколаївська [0]
Одеська [0]
Полтавська [3]
Рівненська [1]
Сумська [0]
Тернопільська [4]
Харківська [5]
Херсонська [2]
Хмельницька [4]
Черкаська [5]
Чернівецька [3]
Чернігівська [1]
Пошук
Випадкова стаття
[Історії]
Герб Sas і Томос
[Харківська]
Походження назви села Ярошівка
[Артефакти]
Шабля Мазепи
Наше опитування
Що вас більше цікавить на сайті?
Всього відповідей: 2785
А у цей час у світ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Мапа відвідувачів
Internet Map