Походження топоніма «Черкаси» и його справжня етимологія залишаються нерозкритими. Назва міста напряму пов`язане з етнонімом Черкаси — так називали українських козаків росіяни и татари. Але більшість дослідників вважають, що корінь назви міста походить с тюркських мов. На сьогоднішній день існує кілька версій походження назви міста Черкаси...
На Правобережжі, особливо на Черкащині, широкого звучання набули перекази та легенди про гайдамацький рух. Легенда «Місто Сміла» є не тільки історико-топонімічною, а й водночас історико-героїчною, тобто сама географічна назва пов'язана з легендарного особою, подіями, що мали місце в житті народу.
Записана вона у 1956 році у селі Сунки Смілянського району від Дементія Хрисанфовича Подвиженка.
... Колись Сміла була в руках у польських панів. Володіли нею Любомирські, Потоцькі й інші вельможі. Козаки невпинно вели з ними війну за місто. Важкі були битви. Багато разів брали вони смілянський замок, і кожного разу поляки відбирали його назад.
Вергуни — село в Україні, Черкаському районі Черкаської області. У селі мешкає 2341 людей.
За версіями місцевих старожилів відомо, що село Вергуни виникло в другій половині XVI ст. Як стверджує Л. Похилевич у книзі «Сказания о населенных местностях Киевской губернии», назва села походить від українського слова «вергун» - вид варених в соняшниковій олії прісних солодких коржиків.
Назва міста скоріше має тюрське походження, від чигир (крим. çığır) — "шлях, дорога" або "вихід". Є ще версія — від чудодійної чигир-трави (слово такого самого ж, тюркського походження), що часто зустрічалась в цій місцевості, чи від численних непрохідних чагарників.
Золотоноша лежить на річці Золотоношці, від найменування якої, гадають, і пішла назва міста. Але чому річка дістала таке ім'я? Звідки на Черкащині золотоносні ріки? І тут приходять на допомогу легенди. В одній розповідається, що на дні річки лежать татарські човни, повні золота, яке часом виблискує в погожу сонячну днину або — ще краще — місячної ночі. В іншій легенді розповідається, що Золотоноша була місцем, куди зносилися податки польському магнатові Вишневецькому, а що брав він ці податки лише золотом, то от вам і «золото-ноща». А найвірогідніше річку так назвали за дно, вкрите піщаними наносами, в яких окремі піщинки виблискують, мов щире золото. Як усе просто і прозаїчно: річка дістала назву за властивостями дна, місто — за назвою річки.
Для фінансової підтримки нашої діяльності ми маємо реквізити картки «Монобанк»: 5375411508730152 (Діброва В. А.). Оскільки ми є не комерційним проектом, а купкою ентузіастів, кожна гривня — для нас мотвація продовжувати справу.