Прізвище Фесан відноситься до поширеного типу українських прізвищ і утворена від хрестильного імені Афанасій. Після 988 р. кожен слов'янин під час офіційної церемонії хрещення отримував від священика хрестильне ім'я. Таке іменування дозволяло вирішувати проблему ідентифікації: виділення конкретної людини з товариства. Тому саме церковні імена і стали активної базою для створення прізвищ.
Ім'я Фесан - це коротка форма хрестильного чоловічого особистого імені Афанасій, яке в перекладі з грецької мови означає «безсмертя». У минулому це ім'я було широко поширене серед простих людей.
Покровителями імені є святий Афанасій архієпископ Олександрійський (іменини 31 січня), Афанасій Афонський та Афанасій, преподобний, сповідник, який за шанування ікон переніс багато страждань і помер мученицьки в IX столітті.
На Русі вірили, що якщо дати дитині ім'я святого або великомученика, то життя його буде світлою, доброю чи важкою, тому що існує незримий зв'язок між ім'ям і долею людини.
Існують народні прикмети: 31 січня - Афанасій-ломонос, бережи щоки і ніс; якщо опівдні сонце - весна буде рання; чистий захід сонця в морозну погоду говорить про те, що морози будуть і далі. 18 липня на Афанасія Афонського місяць на сході грає - до урожаю; як мідь жовті хмари - до дощу.
За інший менш вірогідною версією, в основі даного прізвища лежить ім'я Феса - богині ранковий зорі в етруської міфології. Її ім'я збереглося на трьох етруських дзеркалах і на похоронній пелині загребській мумії. Зображували у вигляді молодої привабливої жінки поруч з богом Тином, богом Нефунсом, богинею Менрвой, богом сонця Узілом.
Найімовірніше, винекнення прізвища Фесан почалося приблизно в XIV столітті, що обумовлено історичними процесами. Так, з XVI століття Україна тісно контактувала з європейськими народами.
Представник прізвища Іван Федорович Фесан (1920 - 08.05.1942), радянський солдат, ремонтник бомбардувальної авіації. Місце народження: Київська обл., Василівський р-н, с. Сільниця. Загинув при бомбардуванні в 1942 р.
* В Україні близько 600 людей з призвіщем Фесан
|