Хотянівка — село у Вишгородському районі Київської області з населенням 982 чоловік.
Розташоване село біля річки Десна. Навколо села розташовується багато дачних масивів. На південному заході від села село Осещина, а на північному сході село Новосілки. На півдні від села знаходиться Київ.
Село відоме народними промислами, пов'язаними з лозоплетінням - і досі більшість виробів з лози (кошики, меблі, крісла-качалки, тини) виготовляюсься хотянівськими майстрами. Весело святкують день села 19 серпня.
Історики стверджують, що там, де тепер стоїть с. Хотянівка, було давньоруське м. Хотин. Це підтверджується залишками городища, виявленого над струмком Липівкою, а також в урочищі Кут, де археологами було знайдено залишки поселення епохи неоліту (приблизно 4-3 тис. до н.е.), тобто періоду трипільської культури.
Основним ремеслом перших поселенців цієї місцевості було гончарство, тому вони намагались оселятися поблизу води. Таке місце було знайдено в лузі біля озера Підхатнього. Неподалік р. Десна, в Межигір'ї були поклади глини. Та повінь кожну весну наповнювала озеро Підхатнє і затоплювала поселення. Тоді громада вирішила переселитись на пагорби, тобто в місцевість, на якій согодні розташоване с. Хотянівка.
Згодом поселенці втратили своє ремесло через нестачу глини. Зате набули нового ремесла - лозоплетіння, яке тут процвітає й донині.
А походження назви села тут пояснюється тим, що переселенців звали "люди з Підхатнього", а пізніше вже просто "хотянівці". Про походження назви у народі існує декілька легенд.
Човном по р. Десна пливли чоловік та жінка і шукали пристанища. Та марно, адже навкруги були лише вода та ліси. Ось раптом вони помітили невеликий "шматочок" підходящої суші. Вони вийшли, оглянули пагорб і сказали: "Хоть нивка невеличка, але жити можна". Так і виникла назва Хотянівка від слів "Хоть" та "Нивка".
У іншій легенді говориться, що в сімї перших поселенців народилося дві доньки. Батьки вигадали їм імена - Хотя та Нівка. Від імен дівчаток виникла і назва - Хотянівка. За іншою легендою назва походить від риболова Хотина, який оселився на березі річки Десна. Поряд з Хотянівкою понад берегом Десни був шлях, яким люди везли у Київ продавати дрова, різні вироби. Часто проїжджі ночували в "підхатніх" (так називали жителів села).
Перша згадка про Хотянівку датується 1704 р. Відомою людиною є уродженець села Кузьма Грищенко (Олесь Журба) - поет, протестант, справжній сподвижник і герой української справи:
... Де ж правда та? Я раб, а не людина, Життя тримають спогади та сни, Колиб не ти, далека Україна, Дівочий плач і пісня соловїна, Розбив би голову об сірий мур стіни...
В селі є два храми.
Храм Преображення Господнього села Хотянівка. Протягом 15 років до 2009 року богослужіння проводилися в будівлі колишньої сільської контори.
З 2009 по 2010 р. було споруджено будинок недільної школи, де в даний час проводяться богослужіння.
Іньший Храм ліквідаторам аварії на ЧАЕС.
Біля храму знаходиться школа міліції та памятний знак загибшим під час Великої Відчизняної Війни.
|