Четвер, 09.02.2023, 11:39Вітаю Вас Гість

Каталог статей

Головна » Статті » Походження назв міст і сіл України » Автономна Республіка Крим

Походження назви селища Азовське
Територія селища була заселена ще в епоху бронзи (3-2 тисячоліття до н. е.). Про це свідчать матеріали розкопок 15 курганів в найближчих околицях Азовського. Тут зустрічаються також раннєскифское поховання (V—IV століть до н. е.) і поховання кочівників-половців, що мешкали в степах Північного Криму в XI—XIII столітті. На момент приєднання Криму до Росії в 1783 році на місці нинішнього смт Азовського розташовувалося невелике село Калай (з кримськотатарської qalay — «олово»).
У 1892 році, після споруди залізниці на Феодосію, Калай став залізничною станцією. На початку ХХ століття село розрослося, тут діяло близько десяти торгових підприємств, зводилися нові будинки.
У період з 1935 по 1962 рік Калай (з 1944 року — Азовське) був райцентром. Тут діяли трикотажна фабрика, ремонтні майстерні МТС, майстерні побутового обслуговування, борошномельний завод, хлібоприймальний пункт, невеликий винзавод, м'ясо-молочний комбінат, молокозавод, цегляно-черепичний завод, фарбувальний цех трикотажної фабрики, електростанція, радіовузол. У довоєнний період був закладений парк культури і відпочинку, озеленюють вулиці, працювало 7 магазинів, 2 їдальні, поліклініка, пологовий будинок, нове приміщення середньої школи, де вчилося понад 500 дітей; Будинок культури, клуб на 350 місць і бібліотека з фондом книг і журналів 7 920 екземплярів. Виходила районна газета «За більшовицькі колгоспи». У 1940 році населення села досягло 1607 чоловік.
В роки Великої вітчизняної війни село було окуповано гітлерівцями з 1 листопада 1941 року по 10 квітня 1944 року. У травні 1944 року частину місцевого населення було депортовано.
З 1957 року Азовське — селище міського типу.
У 1962 році, після ліквідації Азовського району, більша частина його території була включена до складу Джанкойського району.Азовське (кол. Колай) — смт. Джанкойського р-ну АРК. Роз­ташоване неподалік від Азовського моря, від якого й перейняло назву Утворене від основи Азов- і суф. -ськ(е).

Що до походження назви моря, то араби називали Азовське море -  Бар-ель-Азов «темно-синє море». Від останньої деякі дослідники виводять сучасну назву. За іншою версією, більш вірогідною, від назви м. Азова, що виникло приблизно у III ст. до н. е. в гирлі Дону як місто-колонія Танаїс. У східних джерелах на початку XIV ст. воно зазначене під назвою «кінець, гирло». Назва дана за розташуванням в гирлі Дону.
В XV—XVII ст. генуезці і кримські татари Азовське море називали «морем чабаків». У татар було ще відоме під назвою, яка складалася з «устя (Дону)», «море». Звідси давньоруські назви Озарське, Азавське.
Категорія: Автономна Республіка Крим | Додав: MrDibr (19.06.2011) | Автор: Володимир Діброва
Переглядів: 3140 | Теги: Джанкойський район, Азовське, Автономна Республіка Крим | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
Автономна Республіка Крим [2]
Вінницька [1]
Волинська [1]
Дніпропетровська [0]
Житомирська [1]
Донецька [2]
Закарпатська [1]
Запорізька [0]
Івано-Франківська [2]
Київська [14]
Кіровоградська [0]
Луганська [1]
Львівська [1]
Миколаївська [0]
Одеська [0]
Полтавська [3]
Рівненська [1]
Сумська [0]
Тернопільська [4]
Харківська [5]
Херсонська [2]
Хмельницька [4]
Черкаська [5]
Чернівецька [3]
Чернігівська [1]
Пошук
Випадкова стаття
[Тернопільська]
Походження назви села Кривче
[Л]
Походження прізвищь Лох, Лохина, Лохвиця, Лохвицьк...
[Ж]
Жиляк (ов)
Наше опитування
Що вас більше цікавить на сайті?
Всього відповідей: 2785
А у цей час у світ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Мапа відвідувачів
Internet Map Яндекс.Метрика