Прізвище Нескуба відноситься до не поширеного типу українських прізвищ і утворена від роду занять людини.
У слов'ян здавна існувала традиція давати людині прізвисько на додаток до імені, отриманому їм при хрещенні. Історично це явище легко пояснити. Козацтво складалося із сміливих і незалежних молодців, які не бажали жити в постійній залежності від князів і бояр, а тому змушених тікати з російських та польських земель. Тому основна частина козацтва змушена була в цілях безпеки приховувати своє походження і хрестильне ім'я. У результаті цього виникла величезна кількість прізвиськ, що стали згодом основою для прізвищ.
Так, прізвище Нескуба веде свій початок від аналогічного прізвиська Сукба з приставкою (не-). У козацтві, при утворенні прізвиська, першорядну роль грали індивідуальні ознаки людини: його зовнішність, манера поведінки, внутрішні якості, уміння. Ознаки ж спадкові: походження з певної місцевості і певної сім'ї - були витіснені на другий план.
В основі прізвиська Нескуба лежить діалектне дієслово «скубти», яке у волинських, карпацьких і полтавських говірках означає «щипати, прясти», «скребти, обскубувати птицю, дерти за волосся, скубти кужіль волокна». Таким чином, прізвисько Скуба могло містити вказівку як на рід занять людини, так і на особливості його поведінки. Виходячи з цього, можна припустити, що предок володаря прізвища Скуба займався прядінням ниток, або виготовленням тканини, або обробкою шкур. Прізвисько Скуба міг отримати і кухар. Ймовірно, прізвисько Нескуба відноситься до так званих «професійним » наіменувань, що вказує на рід діяльності людини. Слід припустити, що предок прізвища Нескуба, швидше за все, не став продовжувати сімейну ткацьку чи кухарську, чи кожумяцьку справу, на що вказує негативна приставка «не-».
Видатним представником прізвища є Нескуба Іван Сидорович, український спайпер з Кам'янець-Подільської області. З села Голохвасти. Потім весь 1942 був на передовій, де став грозою фашистів. Слава про нього гриміла серед бійців Невської оперативної групи. У боях на синявинской - Шліссельбурзькому виступі Іван Нескуба та Іван Кисельов зі своїх снайперських гвинтівок знищили понад півтора десятка фашистів. За ці бої Кисельов був нагороджений орденом Червоної Зірки, а Нескуба - медаллю "За відвагу".
Чимале мужність два Івани проявили в боях 1944 року при знятті блокади Ленінграда. А коли настав вересень, ханковскій загін знову вийшов на охорону державного кордону СРСР. І знову обидва Івана опинилися на одній заставі. Звільнилися друзі в запас у 1947 році.
За ратну працю носить на своїх грудях Іван Кисельов 15 нагород, а Іван Нескуба - 14.
* В Україні близько 200 людей з призвіщем Нескуба
|