Середа, 27.10.2021, 14:31Вітаю Вас Гість





Каталог статей

Головна » Статті » Українські прізвища » Н

Нескуба
Прізвище Нескуба відноситься до не поширеного типу українських прізвищ і утворена від роду занять людини.

У слов'ян здавна існувала традиція давати людині прізвисько на додаток до імені, отриманому їм при хрещенні. Історично це явище легко пояснити. Козацтво складалося із сміливих і незалежних молодців, які не бажали жити в постійній залежності від князів і бояр, а тому змушених тікати з російських та польських земель. Тому основна частина козацтва змушена була в цілях безпеки приховувати своє походження і хрестильне ім'я. У результаті цього виникла величезна кількість прізвиськ, що стали згодом основою для прізвищ.

Так, прізвище Нескуба веде свій початок від аналогічного прізвиська Сукба з приставкою (не-). У козацтві, при утворенні прізвиська, першорядну роль грали індивідуальні ознаки людини: його зовнішність, манера поведінки, внутрішні якості, уміння. Ознаки ж спадкові: походження з певної місцевості і певної сім'ї - були витіснені на другий план.

В основі прізвиська Нескуба лежить діалектне дієслово «скубти», яке у волинських, карпацьких і полтавських говірках означає «щипати, прясти», «скребти, обскубувати птицю, дерти за волосся, скубти кужіль волокна». Таким чином, прізвисько Скуба могло містити вказівку як на рід занять людини, так і на особливості його поведінки. Виходячи з цього, можна припустити, що предок володаря прізвища Скуба займався прядінням ниток, або виготовленням тканини, або обробкою шкур. Прізвисько Скуба міг отримати і кухар. Ймовірно, прізвисько Нескуба відноситься до так званих «професійним » наіменувань, що вказує на рід діяльності людини. Слід припустити, що предок прізвища Нескуба, швидше за все, не став продовжувати сімейну ткацьку чи кухарську, чи кожумяцьку справу, на що вказує негативна приставка «не-».

Видатним представником прізвища є Нескуба Іван Сидорович, український спайпер з Кам'янець-Подільської області. З села Голохвасти.
Потім весь 1942 був на передовій, де став грозою фашистів. Слава про нього гриміла серед бійців Невської оперативної групи. У боях на синявинской - Шліссельбурзькому виступі Іван Нескуба та Іван Кисельов зі своїх снайперських гвинтівок знищили понад півтора десятка фашистів. За ці бої Кисельов був нагороджений орденом Червоної Зірки, а Нескуба - медаллю "За відвагу".



Чимале мужність два Івани проявили в боях 1944 року при знятті блокади Ленінграда. А коли настав вересень, ханковскій загін знову вийшов на охорону державного кордону СРСР. І знову обидва Івана опинилися на одній заставі.
Звільнилися друзі в запас у 1947 році.

За ратну працю носить на своїх грудях Іван Кисельов 15 нагород, а Іван Нескуба - 14.



* В Україні близько 200 людей з призвіщем Нескуба
Категорія: Н | Додав: MrDibr (21.05.2011) | Автор: Володимир Діброва
Переглядів: 2064 | Коментарі: 2 | Теги: Скуба, Нескуба | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 2
0
2 MrDibr   [Матеріал]
Взагалі я цим вже давно займаюсь і просто провів паралелі між прізвищами Скуба і Неткач. Зрештою все знайшов в інтернеті

0
1 Alena Neskuba   [Матеріал]
А де ти це все викопав?

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
А [2]
Б [5]
В [3]
Г [4]
Д [3]
Е [0]
Є [0]
Ж [1]
З [0]
І [0]
Ї [0]
Й [0]
К [4]
Л [4]
М [3]
Н [1]
О [1]
П [6]
Р [2]
С [4]
Т [3]
У [0]
Ф [2]
Х [1]
Ц [0]
Ч [1]
Ш [0]
Щ [0]
Ю [0]
Я [4]
Про українські призвіща [1]
Пошук
Випадкова стаття
[Харківська]
Походження назви села Шелудівка Зміївсьго району
[Київська]
Походження назви села Лебедівка
[Київська]
Походження назви села Осещинна
Наше опитування
Що вас більше цікавить на сайті?
Всього відповідей: 2767
А у цей час у світ
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Мапа відвідувачів
Internet Map Яндекс.Метрика