Між селами Вища на Нища Дубечня завжди росло багато дубів. Розповсюдження дібров в цих місцях й стало причиною йменування сіл саме такими назвами.
Дуб - одне з найбільш шанованих у слов'ян дерев, воно символізує чоловічий початок, міць, силу, твердість. Дуб пов'язаний з образом громовержця Перуна, служив місцем і об'єктом жертвопринесень.
Шанування дубів у східних слов'ян до 18-19 століть зберігало подекуди релігійний характер: біля них служили молебні, здійснювали одруження, зверталися до них у замовляннях, приписуючи їм цілющу силу. У Болгарії недалеко від Софії було три шанованих дуба, які охороняли навколишні поля від граду, бурь та інших лих. Щорічно на Трійцю їх обмазували священним маслом або навіть свердлили стовбур і вливали туди масло. Подекуди у старообрядців, ще в середині 19 століття шлюбний союз заключався таким чином: хлопець, змовившись з дівчиною, вирушав разом з нею до заповітного дуба і об'їжджав його три рази кругом.
Назва Нища Дубешня названа "нищою" через те, що воназнаходиться нище по течії Дніпра.
Селище Нижча Дубечня найперше згадується у історичних документах у XVI столітті. Поблизу Нижчої Дубечні в урочищі Печах знайдено стоянку неоліту (ІV- III ст. до. н. е.), в урочищі Погоні – селище бронзового віку (II ст. до. н. е.).
Село розташоване на відстані 15 км від міста Вишгорода. В селі знаходиться велика кількість приватних підприємств, школа І-ІІІ ступенів, СВК Деснянський. В селі споруджуються котеджі та бази відпочинку. Через село тягнеться автомагістраль Київ-Вишгород-Десна.
Село межує з селами Новосілки та Вища Дубечня.
|