Прізвище Большаков утворена від особистого прізвиська і відноситься до поширеного типу російських прізвищ.
У слов'ян здавна існувала традиція давати людині прізвисько на додаток до імені, отриманому їм при хрещенні. Справа в тому, що церковних імен було порівняно небагато, і вони часто повторювалися. Воістину невичерпний запас прізвиськ дозволяв легко виділити в суспільстві людини. В якості джерел могли використовуватися: вказівка на особливості характеру чи зовнішності людини, назва національності або місцевості, вихідцем з якої була людина. У більшості випадків прізвиська, спочатку приєднуються до хрестильного імені, повністю витісняли імена не тільки в повсякденному житті, але і в офіційних документах.
Прізвище Большаков сходить до прізвиська Большак - так на Русі називали господаря, старшого сина або брата, чиї діти ставали потім Большаковим. Іноді прізвисько Большак закріплювалося за сільськими заможними селянами.
Вже в XV-XVI століттях в середовищі багатих людей починають закріплюватися і передаватися з покоління в покоління прізвища, що позначають приналежність людини до конкретної сім'ї. Це були присвійні прикметники із суфіксами-ів /-їв,-ин, -ов спочатку вказують на прізвисько батька.
Таким чином, нащадок людини, що володіє прізвиськом Большак, з часом отримав прізвище Большаков.
Одним з представників даного прізвища є Большаков Тихон Федорович, московський купець, відомий знавець російських старожитностей, зібрав велику колекцію рукописів і стародруків.
Тихон Федорович (07/08/1794, р. Боровськ Калузької губернії - 19.12.1863, Москва), антиквар, колекціонер, родоначальник московської династії антикварів-книгопродавців. Родився в сім'ї старообрядців-біглопоповців. У 1806 р. приїхав до Москви, торгував шкіряним товаром в крамниці свого дядька. Цікавився російською. старовиною, особливо рукописними та стародруками, з часом повністю відійшов від шкіряної торгівлі і цілком зосередився на торгівлі рукописами, стародруками, гравюрами, іконами, хрестами, монетами, виробами з срібла і інш. предметами старовини.
Після смерті його син Сергій Тихонович запропонував відділенню рукописів і стародруків в новостворених Московському Публічному і Румянцевському музеях придбати в нього зібрання рукописів батька, причому частина рукописів віддавалася безкоштовно. Зберігач відділення А. Є. Вікторов відібрав 435 номерів рукописів, які і були придбані музеями і отримали перші номери Музейних зборів слов'яно-російських рукописів.
* В Україні близько 4100 людей з призвіщем Большаков (-а)
Для фінансової підтримки нашої діяльності ми маємо реквізити картки «Монобанк»: 5375411508730152 (Діброва В. А.). Оскільки ми є не комерційним проектом, а купкою ентузіастів, кожна гривня — для нас мотвація продовжувати справу.