Четвер, 09.02.2023, 11:08Вітаю Вас Гість

Каталог статей

Головна » Статті » Походження назв міст і сіл України » Волинська

Походження назви міста Луцьк
Зрештою є чимало версій про походження міста Луцьк, деякі з них підтримують історики, деякі живуть у переказах та легендах.
Цікаво, що деякі версії просто виникають одна з одної. Наприклад, за однією із теорій назва міста Луцьк походить від назви його засновника - дулібського вождя Луки, за іншою теорією назва міста походить від племені Лучан, які у свою чергу походять від тих же дулібів та їх вождя Луки. 

Найдавніше поселення лучан займало лише невеличкий трикутний мис між річками Стир і Малий Глушець (нині не існуюча), де тепер стоїть Луцький замок. У давньоруські часи на цій території було городище, на місці якого згодом побудовано фортецю.Отже за першою версією назва міста походить від дулібського вождя Луки, це імя наводить візантійський імператор Костянтин

Порфирородний. Костянтин писав, що Лука поставив на пагорбі над Стиром свої курені, де заснував місто Лучеськ.


За другою версією назва міста походить від назви племені лучан. Таки одна частина істориків згоджується із тим, що Луцьк міг бути племінним осередком лучан, проте інша частина істориків заперечують, пояснюючи це тим, що таке плем’я не згадується в „Повісті временних літ” Нестора літописця. Насправді плем’я лучан у "Повісті" не згадується, але згадується плем’я лутичів: „Коли ж волохи найшли на слов’ян на дунайських, і осіли між них, і чинили їм насильство, то слов’яни, прийшовши, сіли на Віслі і прозвалися ляхами, а від тих ляхів прозвалися одні поляни, інші ляхове – лутичі...”. „Сіли на Віслі” – визначення не конкретне. Цілком можливо, що лутичі розташувались на схід від Вісли, на Волині. Таким чином від назви племені лутичів отримав найменування і їх племінний осередок – Лутчеськ. Пізніше ця назва перетворилася у Луческ, Лучеськ.Щодо походження імені міста існує ще й ряд версій, які базуються восновному на  легендах та переказах.

За третьою версією, що основана на легенлі, назва міста походить від імені хлопця Луцька, що був пастухом. Якось він побачив у річці Стир засмолену бочку та, піднявши її, знайшов там грамоту на заснування міста. З того часу від імені засновника місто славно носить назву - Луцьк.

Наступна, четверта версія ґрунтується на тому, що поселення отримало назву від слова лук, тобто метальна зброя. Тому як, місцеві жителі, коли нападали загарбники, ховалося за укріплення городища і з допомогою луків та стріл мужньо відбивали напади. Оскільки лук був їхньою головною зброєю, мешканців прозвали лучанами, а їхнє місто – Луцьк.Та зрештою найбільш розповсюджена версія основана на тому, що місто назвали Луцьком бо річка Стир вигином у вигляді лука омиває зі сходу, півдня і заходу центральну частину поселення. Хоча варто зазначити, що при закладанні укріплень та городища тогочасні жителі для їх захисту намагалися максимально використати ландшафт, і багато з них було розташовано у вигинах річок.
Звідси і назва міста — Лучеськ — від слова «лук», тобто «колін, вигин ріки»
Категорія: Волинська | Додав: MrDibr (27.08.2011) | Автор: Володимир Діброва
Переглядів: 30587 | Теги: луцьк, Волинська область, Луцький район | Рейтинг: 3.0/11
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
Автономна Республіка Крим [2]
Вінницька [1]
Волинська [1]
Дніпропетровська [0]
Житомирська [1]
Донецька [2]
Закарпатська [1]
Запорізька [0]
Івано-Франківська [2]
Київська [14]
Кіровоградська [0]
Луганська [1]
Львівська [1]
Миколаївська [0]
Одеська [0]
Полтавська [3]
Рівненська [1]
Сумська [0]
Тернопільська [4]
Харківська [5]
Херсонська [2]
Хмельницька [4]
Черкаська [5]
Чернівецька [3]
Чернігівська [1]
Пошук
Випадкова стаття
[Волинська]
Походження назви міста Луцьк
[Л]
Походження прізвища Левадний, Левадна, Левада,
[Історії]
Легенда про сузіря ківш
Наше опитування
Що вас більше цікавить на сайті?
Всього відповідей: 2785
А у цей час у світ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Мапа відвідувачів
Internet Map Яндекс.Метрика