Неділя, 24.11.2024, 16:17Вітаю Вас Гість




 

Каталог статей

Головна » Статті » Українські прізвища » Б

Походження прізища Буцко та Буцько
Прізвище Буцко походить від прізвиська Буц. Прізвисько Буц, за однією з версій, утворено від українського номінальною «Буцик» - «коржик». Ймовірно, прізвисько відноситься до числа «професійних» іменувань, що містять вказівку на діяльність засновника прізвища: він міг бути пекарем, кулінаром, або торговцем борошняними виробами.



Можливо також, що основою для прізвиська послужило українське дієслово «буцати» - бодати, тобто «штовхати, бити, колоти рогами». У такому випадку прізвисько відображало особливості характеру і поведінку предка (запальність, гарячковість). 


Існують навіть приказки: "бодатій корові Бог ріг не дає", "Лагідне теля двох маток ссе, а бодатій і одна не дається", "Немає гріха бодатому зламати роги".

Однак Буцом могли прозвати і "мужика-бодьця" чи "Мужика буця", тобто того, хто ходив на ведмедя з рогачем. 
Про це хотілося б розповісти детальніше. Так ось, наші мужики з незапам'ятних часів і майже до наших днів в основному добували цього звіра особливим списом, який має власну назву - рогатина чи рогач. Це виключно мисливська зброя. 
Не тільки далекі від зброї і полювання люди, а й інші мисливці уявляють рогатину, часто згадувану в літературі, у вигляді такої собі двозубою рогулі на довгому держаку. Принаймні в шкільних підручниках зустрічалися картинки, що ілюструють побут і заняття предків, на яких зображувався кремезний мужик, сміливо тикавший в груди стоячого дибки ведмедя дерев'яними двозубими вилами, мабуть, вирубаними неподалік. Таке знаряддя цілком можна використовувати для ворошіння сіна, але зупинити, а тим більше вбити ведмедя їм, на жаль, неможливо. 


Але вміли мужні й могутні мужики-будці в інших умовах, на іншому континенті поодинці і нерідко єдиним ударом особливого списи прикінчити звіра, який, мабуть, буває й сильнішим за африканського лева. В Індії є територія, де ареали поширення тигра і лева збігаються. Місцеві мисливці не раз були свідками конкурентної боротьби цих великих кішок. Переможцем зазвичай опинявся тигр. Він і за вагою перевершує лева, принаймні, його амурський підвид. У далекосхідній тайзі трапляються смертельні сутички між тигром і бурим ведмедем. Переможцем частіше стає незграбний на вигляд ведмедик, що володіє величезною силою і великою вагою.

Пізніше прізвисько Буц, перетворилося у прізвище Буцко.

Видатними представниками прізвища Буцко є:

Буцко О. - автор книги - "України - Польща: міграционние процеси 40-х років", що була створена при Інституті Історії НАН України у 1997 році. 

Буцко М. С. - працівник Успенського райкома компартії у Луганській області, у липні 1942 року створив підпільну комсомольську групу та став її керівником. В жовтні група була арештована, 15 грудня перевезена до в'язниці міста Ворошиловграда, розстріляна в районі Гострої Могили.


Буцко Юрій Маркович 
(Народився 21 травня 1938 року) - викладач Московської консерваторії,  автор опер:

"Записки божевільного" ​​за Н.В. Гоголю, 1971;
"Білі ночі" по Ф.М. Достоєвському, 1973 (випущена платівка з фондовою аудіазапісью опери);
"З листів художника" по К.А. Коровіна, 1978.



Буцко з тієї чудової плеяди композиторів, які вчилися у видатного майстра - Василя Михайловича Шатернікова (класу фортепіано). Серед них - Р.К. Шедрін, А.Г. Шнітке, К. С. Хачатурян.





Микола Буцко - визнаний почесним викладачем у 1994 році у Національному університеті «Львівська політехніка». Львівська політехніка — найстаріший вищий технічний навчальний заклад України та Східної Європи, що був заснований у 1844 році як Технічна академія.
При університеті Микола Буцко написав багато наукових статей та досліджень. Одним із таких можна назвати книгу "
Відомі вчені Державного університету „Львівська політехніка" 1844-1994".

Буцко МАРК МИХАЙЛОВИЧ (1896-1952) 
Комбриг (1938). Генерал-майор (1940).
Учасник громадянської війни. У 1939 -1941 роках командир 46 стрілецької дивізії. У 1941 році командир 214-ї стрілецької дивізії. У відставці з 1945 року. Похований у Москві на Введенському кладовищі.



*В Україні бльзко 600 людей із прізвищями Буцко та Буцько
Категорія: Б | Додав: MrDibr (16.09.2011) | Автор: Володимир Діброва
Переглядів: 3785 | Теги: Буцко | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
А [2]
Б [5]
В [3]
Г [4]
Д [3]
Е [0]
Є [0]
Ж [1]
З [0]
І [0]
Ї [0]
Й [0]
К [4]
Л [4]
М [3]
Н [1]
О [1]
П [6]
Р [2]
С [4]
Т [3]
У [0]
Ф [2]
Х [1]
Ц [0]
Ч [1]
Ш [0]
Щ [0]
Ю [0]
Я [4]
Про українські призвіща [1]
Пошук
Випадкова стаття
[Херсонська]
Походження назви села Чорнобаївка (Херс.)
[Історії]
Легенда про «Дівочі скелі»
[Я]
Яковенко
Наше опитування
Що вас більше цікавить на сайті?
Всього відповідей: 2793
А у цей час у світ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Мапа відвідувачів
Internet Map