Четвер, 09.02.2023, 10:29Вітаю Вас Гість

Каталог статей

Головна » Статті » Українські прізвища » Х

Походження прізвища Хромейко
Отже є щонайменше три версії, щодо походження прізвища Хромейко.

За першою найбільш вірогідною версією в основі прізвища Хромейко лежить церковне ім'я Хроменя, похідна форма чоловічого хрестильне імені Варфоломій (Вахромей) - (в перекладі з арамейської - «син ріллі, син полів», за дещо іншою версією - «син Птолемея»).

Прізвище Хромейко утворене завдяки суфіксу "ко", що означало малий, син, а з прізвищем "син Хромея (Варфоломея)". Й до наших часів дійшов цей суфікс, що часто застосовується у зменшувально пестливій форі звертання до дітей "Андрійко", "Сергійко", "Голубко".Ім'я Варфоломій належить одному з дванадцяти учнів Ісуса Христа, згаданому в Новому Завіті. За переказами, апостол проповідував у містах Малої Азії, здійснив поїздку до Індії, а також ніс слово боже у Вірменії. 

Варфоломій був страчений в місті Альбані, що ототожнюється з Баку.
Варфоломія розп'яли вниз головою, але він продовжував свою проповідь, тоді його зняли з хреста, зняли шкіру, а потім обезголовили. Віруючі взяли «його тіло, голову і шкіру, поклали їх у олов'яну раку і провели поховання в тому ж місті, Албані, що у Великій Вірменії».За другою версією прізвище Хромейко веде свій початок від прізвиська Хромей. Прізвисько Хромей, ймовірно, походить від дієслова «кульгати» зі значенням «припадати на одну ногу». Ймовірно, прізвисько Хромей відображало фізичні особливості засновника прізвища (кульгавість). Травма, за тих часів, могла виникнути в зв'язку з пораненням в бою, або нещасним випадком на роботі чи полюванні.

За старих часів, прізвиська, що вказують на фізичні вади людини, не вважалися образливими, їх вживали повсюди та ставилися до них досить спокійно. Більше того, існували навіть приказки: «Краще кульгати, ніж сиднем сидіти», «Не вчи безногого кульгати», «Всякий кульгає на свою ногу».За третьою версією, основою для прізвиська послужило слово «хром» - «твердий сріблястий метал, що вживається при виготовленні твердих сплавів, фарб і т.д.». У такому випадку прізвисько Хромейко, імовірно, належить до «професійних» іменувань, що містять вказівку на діяльність предка: він міг бути ковалем......або майстром з виготовлення фарб.Найвідоміші представники прізвища:

Г. Хромейко - герой соціалістичної праці  у місті Хоростків, Гусятинського району, Тернопільської області. Сімя Хромейків що мігрувала до Сполучених Штатів Америки (штату Огайо) у 1920 р.
"Distribution of Hromeyko Families in the US in 1920" Євген Хромейко редактор газети «Наше місто» у Мелітополі.Миколай Григорович ХРОМЕЙКО ( роки на посаді 1988-1990 рр.) градоначальник міста Калінінград у Росії.*В Україні проживає близько 50 людей із прізвищем Хромейко
Категорія: Х | Додав: MrDibr (06.09.2011) | Автор: Волдимир Дібрвоа
Переглядів: 3262 | Теги: Хромейко | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
А [2]
Б [5]
В [3]
Г [4]
Д [3]
Е [0]
Є [0]
Ж [1]
З [0]
І [0]
Ї [0]
Й [0]
К [4]
Л [4]
М [3]
Н [1]
О [1]
П [6]
Р [2]
С [4]
Т [3]
У [0]
Ф [2]
Х [1]
Ц [0]
Ч [1]
Ш [0]
Щ [0]
Ю [0]
Я [4]
Про українські призвіща [1]
Пошук
Випадкова стаття
[Історії]
Украина — Польша: общность судьбы
[Історії]
Перша із сіми Львівських легенд - "Ромео і Дж...
[Історії]
Кармалюкова гора
Наше опитування
Що вас більше цікавить на сайті?
Всього відповідей: 2785
А у цей час у світ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Мапа відвідувачів
Internet Map Яндекс.Метрика