Вівторок, 06.06.2023, 01:23Вітаю Вас Гість
 

Каталог статей

Головна » Статті » Українські прізвища » П

Походження прізвища Пельтий, Пельт


Варто зауважити, що прізвище Пельтий утворене з суфіксом (-ий), що раніше вказувало на дворянське походження прізвища. 
Що до основи прізвища Пельтний - "Пельт", то найімовірніше воно походить від європейського слова "Pelt", що в перекладі означає "Шкура". Швидше за все, це прізвище містить вказівку на професію предка - кожумяку, який міг жити майже в будь-якій країні Європи. Це пояснюється тим, що раніше шукри були основою для бартерної торгівлі.

Наприклад в естонії є багато людей з прізвищем Pelt («Пельт»). Можливо саме через балтійські країни прізвище поширилося в Україні. Естонці отримали прізвища досить пізно, завдяки Олександру I, який в 1816-1819 роках скасував в Естонії кріпосне право. До цього у естонців були тільки імена, а адресою служило назва хутора. Так, Яана, що живе на хуторі Мустаківі, звали Мустаківіскім Яаном. При зміні хутора змінювалося й ім'я. Прізвища були тільки у тих, кого брали в солдати. Іноді поміщик дарував мужику за особливі заслуги свободу і німецьке прізвище. Фактично ж пастор з парафії Канепа Й.Ф. фон Рот першим дав в 1809 році прізвища селянам, діючи цілком самостійно. Це і були перші прізвища в Естонії. Одні мужики отримали прізвища за назвами видів робіт або за назвами інструментів - Кірвес (сокиру), Реха (граблі), Викату (коса), Ратас (колесо). Інші задовольнялися прізвищами за назвами їжі та напоїв - Хеерінг (оселедець), Юуст (сир), Хумана (хміль), Соол (сіль). Так можливо з'явилася і прізвище Пельд (шкура).

Є малоймовірна версія, що Пельтий походить від турецького прізвища Пельтек. Прізвище Пельтек має дуже цікаву історію походження і відноситься до поширеного типу найдавніших східних прізвищ, які ведуть свій початок від тюркського прізвиська Пельтек. Подібні прізвиська могли давалися слов'янину, людині, що не має ніякого відношення до тюрків. Прізвисько зазвичай стосувалося будь-яких особистих якостей. Надалі до прізвиська звикали, і нащадки успадковували його. Як правило, початкове значення слова, яке лягло в основу прізвиська, забувалося. Прізвище Пельтек утворене від турецького слова peltek - «шепелявий, картавий». Найімовірніше, таке прізвисько вказувало на особливості мови предка. Пізніше прізвище Пельтек перетворилося на прізвище Пельтний.

Що до причини застосування закінчення (-ий), то можна відстежити двох відоми представників роду Пельт з Росії та Польщі, які мали вагомі причини додати до прізвища Пельт закіняення (-ий).

Пельт Віроніка Миколаївна (Роки життя приб. 1820 - ?, Російська Імперія).
Заміжня за відомим російським дворянином (штабс-ротмістром, Старицький повітовий) Казнаковим Всеволодом Всеволодовичем від якого отримала його герб. Близькі родичі Віроніки Миколаївни, за те що вона породнилася з дворянином могли додати до прізвища закінчення (-ий).
Єлена Пельтье (Роки життя 1924 - ?, Польща). Батьки - Мариуш Пельтий та Женевьев Фурнье. 
Заміжня за Августом графом Замойським із Замостя (Люблінського воєводства), від якого отримала герб Єліта. Близькі родичі Єлени, за те що вона породнилася з дворянином могли додати до прізвища закінчення (-ий).Цікавим фактом є те, що науковці, які займаються підводними дослідженнями, ввели термін Пельтий вид підводного ланшафту.
Пельтий (від лат. Peltarum-озброєний маленькими щитами). Загальний вид підводної місцевості являє собою поверхню, ніби викладену випуклими щитами, нагадуючи бруківку, що і послужило підставою для назви цього ландшафту (рис. 27,28).Відомими представникми прізвищь Пельт та Пельтий є:

Пельтий Дмитро

Пельтий Дмитро Іванович - учасник Великої Вітчизняної Війни.
(Народжений в 1907 р., село Деріївка), Героїчно загинув у бою 16 лютого 1944 р. Похований в селі Юрківці Звенигородського р-ну Черкаської обл.

Ван Пельт Вутер

Ван Пельтен (Van Pelt) Вутер. Нідерланди, хокей на траві.
(рік народження 23.04.1968). Чемпіон Олімпійських Ігор 1996 року. 
Бронзовий призер Олімпійських Ігор 1988. 
URSULA PELT (Урсула Пелт) - нідерландський дизайнер, зараз живе і працює в Англії. У 2004 році закінчила "Amsterdam Fashion Institute". З тих пір Урсула створила безліч незабутніх колекцій, остання з яких - 'Magnitka' S / S 09.
Володимир Данилович Пельт (1920 - 1988) - вчений, професор, доктор філологічних наук. Місце народження: селище Струги Червоні, Петроградська губернія.

На факультеті журналістики МДУ ім. М. В. Ломоносова заснована премія імені В. Д. Пельта за кращу практику в газеті.

*В Україні проживає близько 60 людей із прізвищем Пельтий
Категорія: П | Додав: MrDibr (08.07.2011) | Автор: Володимир Діброва
Переглядів: 3818 | Теги: Пельт, Пельтий | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
А [2]
Б [5]
В [3]
Г [4]
Д [3]
Е [0]
Є [0]
Ж [1]
З [0]
І [0]
Ї [0]
Й [0]
К [4]
Л [4]
М [3]
Н [1]
О [1]
П [6]
Р [2]
С [4]
Т [3]
У [0]
Ф [2]
Х [1]
Ц [0]
Ч [1]
Ш [0]
Щ [0]
Ю [0]
Я [4]
Про українські призвіща [1]
Пошук
Випадкова стаття
[В]
Походження прізвища Воронюк
[Артефакти]
Шабля Мазепи
[А]
Андрієвський
Наше опитування
Що вас більше цікавить на сайті?
Всього відповідей: 2785
А у цей час у світ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Мапа відвідувачів
Internet Map