Четвер, 09.02.2023, 10:38Вітаю Вас Гість

Каталог статей

Головна » Статті » Українські прізвища » Т

Тесленко
Прізвище Тесленко відноситься до поширеного типу українських прізвищ і утворена від особистого прізвиська.

У слов'ян здавна існувала традиція давати людині прізвисько на додаток до імені, отриманому їм при хрещенні. Історично це явище легко пояснити. Донське козацтво складалося із сміливих і незалежних молодців, які не бажали жити в постійній залежності від князів і бояр, а тому змушених тікати з центральних російських земель. Тому основна частина козацтва змушена була в цілях безпеки приховувати своє походження і хрестильне ім'я. У результаті цього виникла величезна кількість прізвиськ, що стали згодом основою для прізвищ.

Так, прізвище Тесленко веде свій початок від прізвиська Тесля. У козацтві, при утворенні прізвиська, першорядну роль грали індивідуальні ознаки людини: його зовнішність, манера поведінки, внутрішні якості. Ознаки ж спадкові: походження з певної місцевості і певної сім'ї - були витіснені на другий план.

Прізвисько Тесля відноситься до так званих «професійним» іменування, що містить вказівку на діяльність людини. Теслом або тесліцей називали теслярська знаряддя, у якого лезо розташовувалось не вздовж топорища, як у сокири, а поперек, як у кирки. Імовірно родоначальник Тесленко був майстром, що займався обробкою деревини та виготовленням з неї різних виробів за допомогою тесліци.

Здавна з дерева зводили будинки, виготовляли посуд, робили іграшки. Дослідження археологів розкрили і невідомі раніше дерев'яні скульптурні зображення звірів і птахів Алтаю V ст., Новгородську начиння IX - XV ст., Прикрашену різьбленням і розписом. Давньоруські теслярі та столяри будували хороми і тереми, ставили ендови і скобкарі для квасу та медових напоїв, робили і красиву побутове начиння, наприклад плоскі і широкі корита для тіста - діжі. Бочарів з дубових дощечок-клепок збирали бочки, жбани, токарі з м'якої деревини виточували чашки, миски-Ставцев. З лубу гнули короби для приданого, з клена різали витончені дзвінкі ложки. Тому теслярські ремесло в усі часи було одним з найбільш необхідних і дуже важливих.

Пізніше прізвисько Тесля, спочатку приєднане до спадкової імені, повністю замінило його як у повсякденному житті, так і в офіційних документах. У результаті чого це прізвисько стало основою для прізвища Тесленко.

При утворенні українських прізвищ особливо часто використовувався зменшувальні суфікси-енко. Спочатку він мав наступні значення: «маленький», «молода людина», «син». Так, наприклад, прізвище Іваненко буквально означала «син Івана ». З часом давній суфікс-енко втратив своє пряме значення і став сприйматися лише як фамільного компонента.
Яскравий представник роду - Архип Юхимович Тесленко (*2 березня (18 лютого) 1882, с. Харківці Лохвицького повіту Полтавської губернії — †28 червня 1911, там же) — український письменник.

* В Україні близько 10200 людей з призвіщем Дашинский
Категорія: Т | Додав: MrDibr (15.05.2011) | Автор: Володимир Діброва
Переглядів: 6256 | Теги: Тесленко | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
А [2]
Б [5]
В [3]
Г [4]
Д [3]
Е [0]
Є [0]
Ж [1]
З [0]
І [0]
Ї [0]
Й [0]
К [4]
Л [4]
М [3]
Н [1]
О [1]
П [6]
Р [2]
С [4]
Т [3]
У [0]
Ф [2]
Х [1]
Ц [0]
Ч [1]
Ш [0]
Щ [0]
Ю [0]
Я [4]
Про українські призвіща [1]
Пошук
Випадкова стаття
[Б]
Походження прізвища Бринь
[Ч]
Происхождение фамилии Челбердиров
[Черкаська]
Золотоноша
Наше опитування
Що вас більше цікавить на сайті?
Всього відповідей: 2785
А у цей час у світ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Мапа відвідувачів
Internet Map Яндекс.Метрика