Гамарис являється одним із найдавніших світових прізвищ. Є декілька теорій що до походження цього прізвища.
Теорія перша. (Балтійська)
Прізвище Гамарис було утворене від поєднання двох германских прізвищь Гамм и Рисс
Прізвище Гамм має досить цікаву історію походження і відноситься до поширеного типу німецьких прізвищ.
Поширеність німецьких прізвищ пояснюється трьома причинами: 1) постійної імміграцією протягом XVIII-XIX ст. численних висококваліфікованих ремісників, аптекарів, лікарів, людей різних технічних професій, вчених, купців і підприємців, які обживалися у великих і малих містах, 2) включенням до складу імперії Естляндії та Ліфляндії в 1721 р. і Курляндії в 1795 р. (нині республіки Естонія і Латвія), де був значний шар німецького дрібнопомісного дворянства і буржуазії, 3) існуванням поселень німецьких селян, що влаштувалися на півдні Росії в другій половині XVIII ст.
Німецькі прізвища складалися в різний час. Перші німецькі прізвища виникають в XII столітті в великих містах на заході Німеччини, перш за все, у феодалів - представників знаті. На півночі ж країни прізвища були введені лише на початку XIX століття за указом Наполеона.
Прізвища німецького походження зустрічаються як у німецькомовних країнах (наприклад, у Німеччині, Австрії, Швейцарії, Ліхтенштейні, Люксембурзі), так і на територіях, де традиційно проживають значні громади німців (у Бельгії, Данії, Франції, Італії, Польщі, Чехії, Словаччини, Угорщини, Румунії, Латинській Америці, Намібії, США, Казахстані та Росії).
Прізвище Гамм (в німецькому написанні Hamm) утворена від аналогічного прізвиська, яке бере початок від давньоверхньонімецького слова ham, що означає ділянку землі з наносними, мулистими грунтами. Можливо, прізвисько Гамм отримав чоловік, який жив на заливному лузі.
Також не виключено, що в основі прізвища Гамм лежить назва місцевості, вихідцем з якої був засновник роду. Так, одне з міст з назвою Гамм розташований у Вестфалії.
Ряд старовинних російських родів претендує на західноєвропейське походження, грунтуючись на фантастичних генеалогічних теоріях, які були особливо в моді в XVII ст. і до цих пір приводяться іншими недостатньо критичними авторами. Тим не менше, для деяких прізвищ німецького походження етимологія встановлюється з безсумнівною достовірністю.
Що до другої частини в Прізвищі Гамарис, то прізвисько Рисс має схожу етимологію з німецьким прикметником ric - «багатий». У такому випадку дане прізвисько відображало соціальний стан предка - забезпечений, заможна людина.
Згідно з іншою гіпотезою, прізвище Рисс утворено від аналогічного прізвиська. За однією з версій, воно веде свій початок від німецького загального Rise - «канал», «довга канава або рів». Виходячи з цього, можна припустити, що прізвисько Рисс містила вказівку на особливості місця проживання засновника прізвища (недалеко від водного каналу).
Теорія друга (Українська)
Прізвище Гамарис, це видозмінений варіант співзвучного прізвища Хамаріто, що відноситься до поширеного типу українських прізвищ і утворена від особистого прізвиська.
У слов'ян здавна існувала традиція давати людині прізвисько на додаток до імені, отриманому їм при хрещенні. Історично це явище легко пояснити. Козацтво складалося із сміливих і незалежних молодців, які не бажали жити в постійній залежності від князів і бояр, а тому змушених тікати з центральних російських земель. Тому основна частина козацтва змушена була в цілях безпеки приховувати своє походження і хрестильне ім'я. У результаті цього виникла величезна кількість прізвиськ, що стали згодом основою для прізвищ.
Так, прізвище Гамарис веде свій початок від прізвиська Хамаріто. У козацтві, при утворенні прізвиська, першорядну роль грали індивідуальні ознаки людини: його зовнішність, манера поведінки, внутрішні якості. Ознаки ж спадкові: походження з певної місцевості і певної сім'ї - були витіснені на другий план.
За однією з версій, прізвисько Хамаріто походить від українського дієслова «хамаркаті» - «говорити невиразно, неясно; бурмотіти». Отже, це прізвище може вказувати на особливості мови предка. Відповідно до іншої, менш правдоподібною гіпотезою, в основі цього прізвища лежить грецьке слово χαμερπς - «Повзає по землі».
Пізніше прізвисько Хамаріто, спочатку приєднане до спадкової імені, повністю замінило його як у повсякденному житті, так і в офіційних документах. А потім видозмінилося в Гамарис. У результаті чого це прізвисько стало основою для прізвища Гамарис.
Теорія третя (Грецька)
В Греції часто зустрічається прізвище Гамаріс. Цілком можливо, що воно утворилося під час розквіту Римської імперії, коли Грецькі території захопили римляни та почали нав`язувати свій пантеон богів. Так грецький Арес,(бог війни) - став співзвучним Марісом. А сполучення Га - маріс, означало повне віддання воєнній службі, дослівно γαμαρIς "обвінчаний з Марсом".
Найпопулярнішими місцями розповсюдження прізвища стали о. Парос та один із районів Афін - Перістері.
Текст із "Історичні назви, дати, імена та прізвища Паросу"
"-Хамаріс: сімя 17-го століття, починаючи з Марії Шамарі Парікї. Шамарі ім`я, можливо, варто читати Хамартоу, видатної пароської сім`ї, інші члени якої були засновники церков. –Χάμαρης: 17ος αιώνας Μαρία Χάμαρη στην Παροικιά. Το όνομα Χάμαρη θα πρέπει ίσως να διαβαστεί Χαμάρτου, της γνωστής παριανής οικογένειας, της οποίας και άλλα μέλη υπήρξαν κτήτορες ναών ή αφιερωτές εικόνων"
Відомими представниками данного прізвища є:
Володимир Гамаріс протоієрей Свято-Троїцького храму, який був побудований в 1852 р на кошти власників паперової фабрики.
Гамарис М. О. та Гамарис І. О під час встановлення радянської влади (1919) в с. Гребені, Кагарлицького району Київської області, в складі комісії брали участь в розподілі землі та створенні річкової міліції. Згодом, коли Гамарис І. О став головою сільради, був створений колгосп «Червоний промінь».
Гамарис Дарія Олександрівна, 1991 року народження, від Вишгородської районної партійної організації політичної партії «Сильна Україна»
Гамарис Ніна Василівна, 1966 року народження, від кандидата у депутати Лютізької сільської ради
Гамарис Олександр Вячеславович, 1966 року народження, від кандидата у депутати Лютізької сільської ради
Гамарис Степан Іванович працівник науково дослдницького іституту МНС Укранїи.
М.М. Гамаріс - у 1961 р. працював з групою Ан-12 на Півночі. Був пілотом літака винищувача. Після того, як 24-й гвардійський транспортний авіаполк, яким командував полковник М. Гамаріс, було розформовано, частину льотного складу перевели для подальшого проходження служби в 339-й полк та інші частини ВТА. 369-й полк перебазували у м. Джанкой (України). Сам М.М. Гамаріс пізніше працював на АНТК ім.Антонова до 80-х.
* В Україні близько 50 людей з прізвищем Гамарис.
|