Четвер, 21.11.2024, 18:20Вітаю Вас Гість




 

Каталог статей

Головна » Статті » Українські прізвища » Л

Походження прізвища Ляшук та Ляшок

Походження прізвища Ляшук та Ляшок

Представник прізвища Ляшук по праву може пишатися своїми предками, відомості про яких містяться в різних документах, що підтверджують слід, залишений ними в історії України.

Є декілька версій походження прізвища Ляшук, та головною є слов'янська.

Прізвище Ляшук відноситься до поширеного типу українських прізвищ і утворена від особистого прізвиська.
У слов'ян здавна існувала традиція давати людині прізвисько на додаток до імені, отриманому їм при хрещенні. Таке прізвисько з часом ставало прізвищем.



Прізвисько Лях, ймовірно, походить від номінальної «лях». За старих часів ляхами називали поляків. Через часті воєн з Польщею слово «лях» мало і переносне, лайливе значення - противник, ворог. Однак, швидше за все, прізвисько Лях отримав підданий Польської держави.

Також Ляхом могли прозвати людину, що побувала в Польщі або перейняла якусь польську манеру, наприклад, манеру одягатися: при найтіснішому спілкуванні України з Польщею в XVI-XVII століття це траплялося досить часто.

Чергування х / ш є результатом такого фонетичного процесу, як палаталізація. Так Лях - став Ляшуком.
Пізніше прізвисько Лях, спочатку приєднане до спадкової імені, повністю замінило його як у повсякденному житті, так і в офіційних документах. В результаті чого це прізвисько стало основою для прізвища Ляшук.

Що до імені Лях, то вперше воно згадується у легенді про "Руса, Чеха та Ляха". Вона знайдена в Хроніці Великої Польщі, складеної 1295 року в Гнєзно або у Познані. У Богемській хрониці Чех описується самостійно під ім'ям Богемус (у хроніці Космаса Праги початку 12 століття).
Легенда намагається пояснити походження назв країн (Ляхія-Лєхія, Чех-земля і Русінії). Також назва Лєхія (Ляхія) походить від назви польського племені Лєдзянє. Сюди також може відноситися назва міста Лодзь.



І сказано в легенді, що:
"Коли для народу Руса, Ляха і Чеха стало замало місця в їхньому краї, вони рушили у дорогу, і на великій горі кожен пішов у свій бік: на схід, на захід і на північ. Інший варіант розповідає про спільне полювання трьох братів, але кожен з них переслідував різну здобич, що розвело їх в різні сторони.
Рус пішов на схід і оселився на Русі (в майбутньому центр великої держави — Київська Русь);
Чех йшов на захід і оселився на горі Ріп (гора біля Праги — згодом столиця Чехії), що височить серед богемських пагорбів;
У той час Лях мандрував на північ, доки не зустрів величного орла, що оберігав своє гніздо. Вражений цією величчю, він вирішив оселитися тут, назвав це місце «Гнєзно» (згодом перша столиця Польщі) і прийняв знак білого орла як свій знак, що досі залишається гербом Польщі.
Інші варіанти імені Лях — Лєх, Лєч, Лєчус, Лачус, Лєстус і Лєшек.
Чех, або Прабатько-Чех також знаний під латинським ім'ям Богемус, або німецьким — Бехм.
Рус відомий під латинським іменем Русиніан.
Батьківщиною трьох братів, якщо вважати, що вони розійшлися на північ, схід і захід, мав бути трикутник над Дунаєм між Краковом, Будапештом і Віднєм, або землі нижче по Дунаю. Ці міркування підтверджуються також пісенним фолькльором усіх слов'янських народів: пісні про Дунай мають навіть ті слов'янські народи, територією яких він не протікає.
Горами, на яких брати розійшлися, можуть бути західні Карпати на південь від Кракова, де сходяться етнічні території Руса, Ляха і Чеха."

Лєх, Чех і Рус є також іменами трьох великих дубів у саду біля палацу в Рогаліні Познанського повіту Великопольщі, кожному з яких понад 500 років.



За другою, мало ймовірною версією в основі прізвища Ляшук лежить старонімецьке слово "lasche" - «клапоть, ганчірка». У цьому випадку засновник роду Ляшук міг бути ткачем.
Також ця версія цікавати тим, що в словнику Даля є запис: "ЛЯХА ж. ниж. леха. Ляшок, лешок м. вологодск. маленькое полотенце, утиральничек." Такий збіг в вологодському та старонімецькому діалекті можна пояснити торговими зязками та як наслідок перейманні деяких слів.



Відомі представники прізвищь Ляшук та Ляшок

А. Ляшук - у 1986 р. входить до театрально-музичної групи, що зібрав О. Шендера. До неї також увійшли С Кочеміровскій, О. Черняк, А. Байрошевскій, Р. Боркін, Т. Савіловіч, В. Бобкова, В. Левін, и др., А також музиканти гурту Фаетон (С. Козловський, С. Калина, В. Колошва, Н. Грамотнєв, Л. Іванова, Л. Заубе).

О. Ляшук - член білоруського союза архітекторів. Отримав нагороду за архітектурне рішення аеровокзалу в Бресті.



Ляшук Павло - автор книг "На бастіонах Севастополя і Шілкінськім перевалі" та  «Севастопольської стради».

Ляшук Світлана Олександрівна - заступник редактора газети "Вісті Ковельщини".

Ляшок Олексій Яковлевич (1909-1942) - учасник Великої Вітчизняної Війни. 





*В Україні проживає близько 4500 людей із прізвищем Ляшук та близько 1800 людей із прізвищем Ляшок.


Категорія: Л | Додав: MrDibr (23.08.2011) | Автор: Володимир Діброва
Переглядів: 6586 | Коментарі: 1 | Теги: Ляшук | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1 даша  
0
клас

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
А [2]
Б [5]
В [3]
Г [4]
Д [3]
Е [0]
Є [0]
Ж [1]
З [0]
І [0]
Ї [0]
Й [0]
К [4]
Л [4]
М [3]
Н [1]
О [1]
П [6]
Р [2]
С [4]
Т [3]
У [0]
Ф [2]
Х [1]
Ц [0]
Ч [1]
Ш [0]
Щ [0]
Ю [0]
Я [4]
Про українські призвіща [1]
Пошук
Випадкова стаття
[Історії]
Трипілля
[Легендарні українці]
Українська легенда про Влада Дракулу
[Історії]
Легенда про те, як чай та кава силами мірялись
Наше опитування
Що вас більше цікавить на сайті?
Всього відповідей: 2793
А у цей час у світ
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Мапа відвідувачів
Internet Map