Субота, 20.04.2024, 09:40Вітаю Вас Гість




 

Каталог статей

Головна » Статті » Українські прізвища » В

Походження назви прізвища Височанський -(ка).
Прізвище Височанський, утворене від прізвиська, яке отримав високий, ставний чоловік. Тобто за першою версією, засновник прізвища мав надзвичайно високий зріст тому прізвисько йому дали за таку особливість зовнішнього вигляду, а згодом коли рід із прізвищем "височко" порднився із дворянським польським родом, прізвище характерно видозмінилося на "Височанський". 
За другою версією засновник прізвища отримав прізвисько височко за високий статус у тогочасному суспільстві, чи то за значне багатство, чи то за авторитет серед односельчан, а згодом як і у першій теорії, завдяки порідненню з шляхетним польським родом отримав прізвище "Височанський"



За третью, більш правдоподібною версією, в основі цього прізвища лежить назва селища Високе (таких в Україні багато, аж цілих 24). Тобто засновника прізвища називали за назвою селища де він проживав.

Високе —  АР Крим, Бахчисарайський район
Високе —  Волинська область, Любомльський район
Високе —  Вінницька область, Томашпільський район
Високе —  Дніпропетровська область, Криничанський район
Високе —  Дніпропетровська область, Нікопольський район
Високе —  Житомирська область, Брусилівський район
Високе —  Житомирська область, Черняхівський район
Високе —  Запорізька область, Мелітопольський район
Високе —  Запорізька область, Михайлівський район
Високе —  Київська область, Тетіївський район
Високе —  Луганська область, Троїцький район
Високе —  Полтавська область, Гребінківський район
Високе —  Полтавська область, Зіньківський район
Високе —  Полтавська область, Лохвицький район
Високе —  Полтавська область, Пирятинський район
Високе —  Сумська область, Краснопільський район
Високе —  Сумська область, Охтирський район
Високе —  Тернопільська область, Монастириський район
Високе —  Харківська область, Красноградський район
Високе —  Харківська область, Первомайський район
Високе —  Херсонська область, Бериславський район
Високе —  Чернігівська область, Борзнянський район
Високе —  Чернігівська область, Корюківський район
Високе —  Чернігівська область, Прилуцький район

А також різновиди по написанню (наприклад: Висоцьк, Верхне Висоцьке)

Нижнє Висоцьке — Турківському районі Львівської області
Верхне Висоцьке — Турківському районі Львівської області
Висоцьк — Волинська область, Любомльський район
Висоцьк — Рівненська область, Дубровицький район

 Оскільки топонімічні прізвища містили вказівку не тільки на приналежність до конкретної сім'ї, а й на ставлення до певного географічного об'єкту, то спочатку вони представляли собою прикметники з різними формантами: прізвища на "- ський /-цький" і"-Аниному /-янин". Вони належать в основному знаті і дворянству. 

Із села-гнізда Висоцьке (тепер Висоцьк Любомльського району, Волинської області), яке знаходилось на північному пограниччі Галицько-Волинського князівства, пересилилась сасівська родина (тобто продина з польським гербом Сас). Вони ж отримують групове відсільне прізвище Височанські, яке вказує звідки вони прибули, а також отримують дозвіл на заснування села-гнізда, яке носить сьогодні назву Висоцьке. Щоб розрізняти один-одного, Височанські використовували придомки: Височанський-Петрушевич, Височанський-Янкович, Височанський-Мінькович і т.д. Закінчення -ич - тут вказує причетність до білих Хорватів.



Видатні представники прізвища Височанський:

В Польші здавна існує древній рід Височанських. Одним із його представників є Джозеф Височанський - польський дворянин, (польськ. герб Сас "Sas"). Рік народження 1940.



Дружина Джозефа - Барбара Дароміла Сокольніка польська дворянка, нащадок славетного польского роду що приймав участь у Великому Сеймі, (польськ. герб Новіна "Nowina"). 
Родом Із Пігловиця, Сирецький повят, Великопольського воеводства. 



Височанськнй Олександр Григорович - поет (народився 9 грудня 1957 р. в с. Антонівка Томашпільського району Вінницької області.)Кореспондент Томашпільського телерадіооб’єднання. Автор збірок гумору та сатири «Йду з Томашполя й сміюся», «Триндирички», збірок лірики «Не любить затінку душа», «Солов’ї на калині», «Подих світанку», книжок для дітей «Муравлик Землю загубив», «Впіймав струмочок місяця», «Місяць коників пасе». Лауреат літературної премії імені С. Руданського

Василь Верега Петрушевич-Височанський - одеський купць, уродженець села Верхнє Висоцьке. На його кошти 1890-го року була побудована мурована церква святого Миколая, що розташована в центрі села Верхнє Висоцьке на високому пагорбі при дорозі.

Максим Височанський - 28-річний продюсер тернопільського телеканалу "Смайл ТВ"


Михайло ЯНКОВИЧ-ВИСОЧАНСЬКИЙ - Історик-генеолог, дослідник нащадків графа Ванчалуха та роду Височанських.

В Історичних джерелах декілька разів згадуються Височанські.

Комарницькі. Відомі з 1492 р. Йдеться про Федора (1492-1495) з Комарник та Яцька (1495) . Від останнього беруть початок Височанські Янковичі. Рід Комарницьких, як вважається, є відгалуженням родової спільноти, від якої беруть початок також Височанські, Матковські й, можливо, Турянські. Починаючи з кінця XV ст., її представники володіли дідичними маєтками в найбільш віддаленій на південь гірській частині Самбірського повіту (зокрема, це такі села як Комарники, Верхнє Висоцьке, Матків, Жупане, Тур’є), а також правом митного збору на кордоні з Угорщиною й війтівством у Нижньому Висоцькому.

Височанські. У 1438 р. самбірський староста Петро Одровонж надав Веризі і його Синам Семенові і Мацькові дворище ванчово у с. Сільці . У 1520-х роках Івашко Верига Височанський (від якого походять Височанські за винятком Янковичів) провадив судовий процес з Сілецькими Джурджами за маєтки у Сільці . Очевидно, що він був нащадком згаданого у 1438 р. Вериги, однак документи не повідомляють ким саме вони доводилися один одному. Височанські Янковичі – відгалуження Комарницьких. 

Більш докладну інформацію подав Виростек Л., спробувавши відтворити родовід Комарницьких й Височанських на початковому етапі. Першим з-поміж членів цієї родини в тогочасних документах згаданий якийсь Федько в 1493 р., роком пізніше – Яцек (у Бонецького А. – Якоб й 1495 р.), якого позивав до суду Іван Гошоський, звинувачуючи у захопленні отари овець. Наступний Комарницький – Дмитро –з’являється щойно в 1518 р., у зв’язку з купівлею у Ільницьких с. Ільничика. Онуфрій та Лесько Комарницькі виступали разом з чотирма Височанськими від імені власників Висоцька, Комарників під час відмежування їхніх маєтків від королівських у 1538 р. 
Таким чином маємо згадку про Височанських у 1538 р. 

Далі зявляється більше деталей та згадок

Федько, або інакше Тадор (Thador), Комарницький в 1520 р. заставив свою частку в с. Жупанє Івашкові Думці Височанському за 30 фл.
В яких родинних відносинах перебували між собою згадані Яцько, Тадор, Дмитро та Онуфрій Комарницькі? Останні двоє були братами, судячи із запису, внесеного до актової книги Самбірського замку від 2. VI. 1531 р. У ньому Іван Дмитрович Височанський названий племінником Онофрика Комарницького . В свою чергу, Дмитро та Онофрик могли бути синами Яцька. 
Впродовж 1540-1550-х років троє синів Дмитра Комарницького (окрім Ігната) неодноразово згадуються в перемишльських земських та гродських актах. З них Іван (Йоан, Ян) – на 1552 р. вже був покійником. Відомо, що його дружиною була Маланка (Малинка, Мадлена, Магдалена), дочка Івашка Вериги Височанського . З нею Іван Комарницький мав двоє синів – Микулу (Миколая), Івана та трьох дочок – Фенну, Анну, Анастасію.
На кінець 1570-80-тих років брати виділяються серед решти співвласників Комарник, Висоцького та Жупанього своєю заможністю. Тоді як, згідно з поборовим реєстром 1589 р., розміри шляхетських часток у згаданих селах коливалися від загороди з городом до одного лану, Миколай та Ян Височанські сплатили побори з одого лану в Жупаньому, п’яти ланів із загородою в Комарниках, одного лану в Верхньому Висоцькому та вже згаданих чотирьох ланів з млином у Ільнику . Вони активно провадять кредитно-лихварські операції, оперуючи сумами в кілька тисяч злотих. Наприклад, в 1589 р. Ян та Миколай Височанські отримали 1800 зл. від Єжи Мнішка, записані на сс. Марковичі та Дуденичі, маєтках останнього. У 1594 р. Єжи Мнішек знову повернув Яну Височанському борг в розмірі 4800 злотих. В тому ж році Ян Височанський разом з спадкоємцями свого покійного брата повертає борг Івану Дубравському в розмірі 1100 зл. 



Місцем постійного проживання братів стає війтівство у Нижньому Висоцькому. Це приводить до використання поряд з прізвищем Комарницькі паралельно ще одного – Височанські. З початку 1570-х років відбувається остаточна заміна прізвища. Одночасно Ян та Миколай Комарницькі-Височанські активно послуговуються прізвиськом, похідним від імені свого батька – Янковичі, Янков’ята, започаткувавши, таким чином, відгалуження Височанських Янковичів. 
Старший серед братів, Миколай, був одружений з Марухною, дочкою Петра Полянського (1562 р.). Він помер перед 1594 р . Його син – також Миколай – помер раніше від батька в1589 р. Він був одружений з Февронією, дочкою Олександра Літинського . Сестра Миколая молодшого, Марухна, була дружиною Івана Турецького (1594 р.) . 
Ян Янкович Височанський пережив свого брата. В 1603 р. він згадується в актах під приводом того, що Іван Комарницький Димонович заставив йому за 60 зл. свого підданого в Комарниках. 




Пан Височанський-Янкович і не здогадувався, що є шляхтичем. В роду про це ані пари з вуст. Та якось один поважний пан запитав: чи знає пан Михайло своє походження? Це привело допитливого нащадка шляхетського роду до Центрального державного історичного архіву у Львові. А там свої родоводи вивчають самі поляки. Кажуть, кожен поляк мусить знати своїх предків. Розкопав і український пан свої корені та подарунок отримав… із минулих століть, від своїх предків. Кажуть, навіть дуже великі атеїсти, коли починають доторкатися до історії свого роду, в містику вірять, знаходять багато доленосних збігів. І в даному випадку було так, що з великого дива віднайшовся привілей XVIII століття. Латиною писаний документ підтверджував благородне походження роду Височанських герба Сас.

Подробнее http://turka.at.ua/publ/1-1-0-275#ixzz1awLHZMk1 
Under Creative Commons License: Attribution

*В Україні близько 1600 людей із прізвищем Височанський-(ка).
Категорія: В | Додав: alessandrofeb (13.10.2011) | Автор: Володимир Діброва
Переглядів: 6591 | Теги: Височанська, Височанський | Рейтинг: 2.7/3
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Категорії розділу
А [2]
Б [5]
В [3]
Г [4]
Д [3]
Е [0]
Є [0]
Ж [1]
З [0]
І [0]
Ї [0]
Й [0]
К [4]
Л [4]
М [3]
Н [1]
О [1]
П [6]
Р [2]
С [4]
Т [3]
У [0]
Ф [2]
Х [1]
Ц [0]
Ч [1]
Ш [0]
Щ [0]
Ю [0]
Я [4]
Про українські призвіща [1]
Пошук
Випадкова стаття
[Артефакти]
Прапор Богдана Хмельницького
[Артефакти]
Скіфський меч
[Г]
Гуцул
Наше опитування
Що вас більше цікавить на сайті?
Всього відповідей: 2792
А у цей час у світ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Мапа відвідувачів
Internet Map