Українські прізвища мають дуже розгалужену морфологію формування. З великої кількості суфіксів, які утворюють українські прізвища, розділити на регіони можна лише декілька. Так, суфікси -ук, -юк, -шин, -ин,-ів походять з Волині, Поділля та Галичини. Суфікси -енк, -єнк вважаються традиційними наддніпрянськими, звідки поширились на всю Україну. Однак прізвища з категорії "учні" та "місце проживання": Мірошничук, Шевчук, Паламарчук, Селюк (мешканець села), Міщук (мешканець міста) утворювалися в ареалі утворення прізвищ з суфіксами -енк; -єнк
Також слід додати, що суфікси -енк, -єнк й -ук, -юк, є рівноважними, бо чергування звуків утворилось через різні закінчення основ, до яких приєднувався суфікс. Наприклад:
Петро - Петренко, Петрик - Петриченко, Гордій - Гордієнко
Михайло - Михайлюк (заради милозвучності частіше використовується суфікс -юк, а не -ук), Бойко - Бойчук.
Прізвисько Думик сходить до кореня «дум-» зі значенням «думати, мислити». Отже, Думиком могли прозвати задумливого, розумного,
розсудливого, грамотного, розважливого або винахідливого чоловіка.Однак більш імовірно, що прізвисько Думик вказує на професію і соціальний статус людини. Так, за старих часів думним називалися члени царської, місцевої думи. У цьому випадку прізвисько Думик відноситься до так званого «професійного» іменування, що вказує на рід діяльності людини.
Також не виключено і те, що в основу прізвиська Думик лягло українське загальне «дума», що означає «речитативна пісня історичного змісту».
Виходячи з цього, можна припустити, що предок володаря прізвища Думик міг бути співаком, або автором дум.
Ймовірно, що предок володаря даного прізвища проживав в топці, заболоченому місці, за що і отримав назвисько Калюжний. Також, можливо, що біля будинку людини постійно були калюжі.
Прізвище Яремчук веде свій початок від прізвиська Ярем.
Відповідно до першої версії, прізвище Яремчук походить від чоловічого імені Єремія (у перекладі з давньоєврейського - «піднесений Богом "), яке в російській мові перетворилося на Єрьома, а в «якающіх» говірках закріпився варіант Ярема.
Пізніше прізвисько Ярем, для прізвища Яремчук.
Відносно другої версії прізвисько Ярем походить від слова «ярмо - дерев'яний хомут на худобу».Це слово часто вживалося і в переносному значенні - «тягар, тяжка праця, гніт, неволя ». Тому прізвисько Ярем могли дати кріпаку.
Прізвиськом Гудз за старих часів називали неметкого, млявого людини. Можливо, воно сходить до прозивним «Гуза» - «задня частина човна». Однак, так само називали непочесне, заднє місце за столом. Є й третє тлумачення прізвиська - «людина з шишкою на лобі» (з загального «Гузик» - «шишка, гудзик»). Таким чином, це прізвище може вказувати і на характер, і на зовнішні особливості, і на соціальний стан предка.
Видозмінено від "Кгузъ" - кгузъ 1. Гуля, набряк від удару.
2. Великий ґудзик для застібання.
3. Оздобна Гулька (1583 Тимч. 651). Пор. ще: «жупанъ... з кгузами серебръными» (Володимир, 1572 ЖКК II, 25).
4. Могло бути фонетичним варіантом від Ґудзь «прізвисько людини низького росту» (Ястр. 10). В сучасних діалектах апелятив ґудз інколи вживається як прізвисько міцної, коренастої людини (БЗН).
5. Кгузъ як чоловіче ім'я Кузъ (ДНРМ 219-220).
Пізніше прізвисько Гудз, спочатку приєднане до спадкової імені, повністю замінило його як у повсякденному житті, так і в офіційних документах. У результаті чого це прізвисько стало основою для прізвища Гудз.
Прізвисько Сівков (-а) утворено від прикметника "сивий", що позначало сірий колір іноді з відтінками попелястого або білого. Сівковим нерідко називали сивоусу або сивобороду людину, а в псковських і тверських говірках це слово мало значення "блідий, худорлявий". Швидше за все, прізвисько Сівков (-а) вказувало на особливості зовнішнього вигляду людини.
В основі прізвиська Нескуба лежить діалектне дієслово «скубти», яке у волинських, карпацьких і полтавських говірках означає «щипати, прясти», «скребти, обскубувати птицю, дерти за волосся, скубти кужіль волокна». Таким чином, прізвисько Скуба могло містити вказівку як на рід занять людини, так і на особливості його поведінки. Виходячи з цього, можна припустити, що предок володаря прізвища Скуба займався прядінням ниток, або виготовленням тканини, або обробкою шкур. Прізвисько Скуба міг отримати і кухар. Ймовірно, прізвисько Нескуба відноситься до так званих «професійним » наіменувань, що вказує на рід діяльності людини. Слід припустити, що предок прізвища Нескуба, швидше за все, не став продовжувати сімейну ткацьку чи кухарську, чи кожумяцьку справу, на що вказує негативна приставка «не-».
Прізвище Ячменев походить від прізвиська Ячмінь, яке має декілька тлумачень. Так, ячменем могли називати селянина, який сіє ячмінь. Проте існував і дієслово «ячмінь» - «зазнаватися, пишатися». У цьому випадку прізвисько могло вказувати і на характер предка.
Я | Переглядів:1780 | Author:Діброва Володимир | Додав:MrDibr | Дата:21.05.2011 | Коментарі (0)
Прізвище Фесан відноситься до поширеного типу українських прізвищ і утворена від хрестильного імені Афанасій. Після 988 р. кожен слов'янин під час офіційної церемонії хрещення отримував від священика хрестильне ім'я. Таке іменування дозволяло вирішувати проблему ідентифікації: виділення конкретної людини з товариства. Тому саме церковні імена і стали активної базою для створення прізвищ.
Для фінансової підтримки нашої діяльності ми маємо реквізити картки «Монобанк»: 5375411508730152 (Діброва В. А.). Оскільки ми є не комерційним проектом, а купкою ентузіастів, кожна гривня — для нас мотвація продовжувати справу.